Skocz do zawartości

Mango

Użytkownicy
 • Zawartość

  40
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Odpowiedź zależy od tego jakie będziesz mieć zarobki I nie- nie chcę ich poznawać. Musisz to sobie przekalkulować. W umowie o pracę masz więcej przywilejów, przede wszystkim: - masz dostać konkretną sumę zagwarantowaną umową i nic więcej Cię nie obchodzi - przysługuje ci płatny urlop, w tym nż - przysługuje Ci płatne L4 Przy działalności: - sam opłacasz podatki i ZUS (przez 2 pierwsze lata preferencyjny, potem to koszt ok 1000 zł/ m-c) - nie masz płatnego urlopu, a ewentualne darmowe wolne zależy od uzgodnień z szefem - nie przysługuje ci płatne l-4 (jak opłacasz dobrowolną składkę chorobowego to ew. za okres choroby możesz się starać o zwrot części opłaconej składki społecznej) - ponosisz koszty, jak wynajęcie biura rachunkowego Jeżeli zarobki są wysokie to może takie rozwiązanie być dla ciebie korzystne. Przekalkuluj sobie.
 2. No raczej nie- bo brak związku z osiągnięciem przychodów. Możesz mu go ufundować z własnej kieszeni albo dać jakąś małą premię przy ostatniej pensji.
 3. Do swojego, ze względu na miejsce zamieszkania (czyli tak samo jak zaliczki na podatek dochodowy z działalności).
 4. Jeżeli samochód wprowadzany jest do ewidencji środków trwałych po opłaceniu akcyzy, to kwota akcyzy będzie zwiększać wartość początkową środka trwałego. Tym samym będzie podlegać amortyzacji.
 5. Mango

  zasady faktoringu

  Faktoring to jest jakieś rozwiązanie, ale to nie wygląda zawsze tak pięknie: 1. przekazujesz wierzytelności, które jeszcze nie są przeterminowane 2. póki klient nie zapłaci firmie faktoringowej to nie dostaniesz całości kasy (tylko jakiś tam procent) 3. musisz się liczyć z prowizją jaką trzeba oddać firmie faktoringowej. Może zatem spróbować miękkiej windykacji ? Telefon, mail z przypomnieniem...
 6. Pracownica musi Ci donieść zaświadczenie od lekarza, które potem wepniesz do jej akt osobowych. To, że Ci jeszcze o tym nie powiedziała zapewne świadczy o tym, że boi się utraty pracy.
 7. Możesz auto wrzucić na środki trwałe, nie ma znaczenia, że wcześniej była prowadzona kilometrówka. Jak pojazd używany ponad 6 miesięcy, to można skorzystać z amortyzacji 40%
 8. Mango

  praca zdalna

  Jest kilka kwestii z tym związanych, ale oczywiście wszystko zależy od tego ile będziesz zarabiał jak stawki z UK to zapewne będzie to opłacalne nie wiem jak jest w przypadku współpracy z byłym pracodawcą z zagranicy, o to najlepiej zapytać w ZUS i US: 1. składki ZUS dla nowego przedsiębiorcy przez 2 lata są w wartości preferencyjnej (ok 420 zł), ale pod warunkiem że nie pracujesz dla byłego pracodawcy - jak jest z podmiotami zagranicznymi to podpytaj w swoim ZUS 2. podatek dochodowy - wg skali 18%, lub liniowo 19%- co do drugiego też jest obostrzenie, że nie można go wziąć w pierwszym roku podatkowym, jeśli pracuje się dla byłego pracodawcy- to trzeba ustalić z US 3. VAT- tu za to dobra wiadomość, bo przy świadczeniu usług dla firmy z UK stosujesz stawkę NP- opodatkowanie jest w UK. Ale od zakupu wszystkich art i sprzętów do firmy masz prawo odzyskać VAT, stąd będą zwroty podatku z US
 9. Mango

  system crm

  Jak znalazłaś jakiś niedrogi system to pewnie, że spróbuj!! niektórzy jeszcze się nie przekonali do tego typu nowatorskich rzeczy, ale wizytowniki i notatniki z ustaleniami to przeszłość. Wszystko zależy oczywiście od programu, ale generalnie w CRM masz wszystkie kontakty- adresy, telefony, gg, skype itp idt, historię rozmów, kontaktów, ustaleń, a czasem nawet można podłączać skany dokumentów. Klient dzwoni do Ciebie a Ty masz wszystko przed nosem w komputerze, bez szperania na szybko w segregatorze czy pytania p. Kasi o ustalenia sprzed tygodnia. Jeśli tylko uda Ci się wdrożyć go bezboleśnie, tzn że pracownicy będą sumiennie uzupełniać wszystkie dane i wydarzenia, to na pewno ułatwi pracę. Daj znać za jakiś czas jak Ci się wszystko powiodło.
 10. Przychodu nie będzie jeśli program jest ogólnie dostępny, za darmo dla wszystkich. Przychodem byłby gdybyś z jakiegoś powodu, np poprzez promocję korzystała za darmo, podczas gdy inni by za niego płacili.
 11. Bez obaw, rejestracja do VAT-UE nie powoduje obowiązku rejestracji jako czynnego podatnika VAT.
 12. Mango

  leasing plotera

  Wszystko zależy od umowy, jaki to rodzaj leasingu: operacyjny czy finansowy. Przy operacyjnym nie ujmujesz sprzętu w środki trwałe tylko księgujesz w koszty co miesiąc faktury. Przy finansowym ploter stanowiłby środek trwały, który trzeba amortyzować a z faktury w koszty wprowadzasz tylko część odsetkową.
 13. 3. samochód osobowy musi być amortyzowany w czasie, stawką 20% lub 40% (jeżeli pojazd był wcześniej używany przez co najmniej 6 miesięcy) - tu jeszcze dodam, że mógł on być używany też przez poprzedniego właściciela. Wystarczy tylko udowodnić jego używanie, np na podstawie książki serwisowej albo karty pojazdu.
 14. Mango

  dotacja z UM

  Rację masz z tym, że takie dofinansowanie nie będzie przychodem do opodatkowania. Ale za to wartość kosztów będzie trzeba pomniejszyć o kwotę dofinansowania. Jeśli masz przykładowo koszty na wartość 15.000 zł a dofinansowanie na 8.000 zł to wykazujesz: 1. koszty 15.000 2. dofinansowanie a więc koszty na -8.000 Tym samym wielkość kosztów, które pomniejszą wartość przychodów do opodatkowania wyniesie tylko 7.000 zł
 15. Zgłoszenia do VAT dokonuje się na innym druku, VAT-R. Można na nim również zgłosić się do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Dodam tylko, że zgłoszenie do VAT kosztuje 170 zł, ale kwota ta może być ujęta w kosztach (jeśli np będziesz prowadzić KPiR).
×