Skocz do zawartości

a_wróbelek

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. VAT w ryczałcie

  Możesz być VATowcem na ryczałcie i odliczać VAT od zakupów. Ale VAT wtedy płacisz też od sprzedaży więc przekalkuluj sobie czy to jest dla Ciebie opłacalne.
 2. Jak odliczyć VAT od zakupu paliwa?

  Po pierwsze- musisz być VAT-owcem. Po dwa- VAT od zakupu paliwa podlega odliczeniu gdy kupowany jest do samochodów ciężarowych lub innych sprzętów jak np kosiarka. W obecnym stanie prawnym: nigdy to samochodów osobowych.
 3. wprowadzenie samochodu

  No tak w zasadzie to na ŚT jeśli wykorzystujesz je wyłącznie w działalności gospodarczej. Jak również prywatnie, to koszty powinny być rozliczane za pomocą kilometrówki.
 4. czy należy się urlop wypoczynkowy

  Pracownikowi w pierwszym roku zatrudnienia urlop wylicza się do ilości przepracowanych miesięcy. Jeśli dana osoba nie ma stażu lat pracy pow 10 lat, to w ciągu roku obowiązuje ją 20 dni urlopu wypoczynkowego. Oznacza to dokładnie 1.66 dnia / m-c, z tym że jak patrzysz jednostkowo na 1 miesiąc to wartość tą się zaokrągla w górę do pełnych dni. Oznacza to, że za wrzesień nowemu pracownikowi będą przysługiwać 2 dni urlopu. Jeśli się już na to zgodziłeś to udziel ten urlop, tu nie ma zastosowania "nż".
 5. samochód będący współwłasnością

  Jeśli w umowie użyczenia zastrzeżesz, że ponosisz wszystkie koszty z nim związane, to nic nie musisz dzielić. Nawet ubezpieczenie OC można wrzucić w koszty w całości.
 6. badanie lekarskie

  Niestety obecne przepisy nakazują wysyłać na badania lekarskie wszystkie osoby zatrudniane na um. o pracę, jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania przez nie pracy. Szykowane są natomiast przepisy, które pozwalałyby na uwzględnienie ważnych zaświadczeń z poprzedniej pracy.
 7. obliczenie różnic kursowych

  Jeśli na wyciągu bankowym masz informację, że klient przelał 2000 eur, a te 6 zabrał bank (tytułem opłat/ prowizji) to różnice kursowe liczysz od kwoty 2000. Pozostałe 6 eur można wrzucić w koszty, wycena po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego transakcję na rachunku bankowym.
 8. urlop wypoczynkowy

  Masz jak najbardziej prawo narzucić mu nakaz wykorzystania urlopu. Zajrzyj sobie do art 108 kodeksu pracy. Odmowa pracownika co do wykorzystania urlopu może oznaczać naruszenie obowiązków z jego strony w zakresie przestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy i w związku z tym- podlegać karze porządkowej.
 9. czy korygować VAT-7?

  No zdarza się czasem coś "przeoczyć" Nie musisz rozliczać VAT, jeśli nie chcesz przez to robić korekty deklaracji. Odliczenie VAT jest Twoim prawem a nie obowiązkiem.
 10. wysokość ZUS

  Jeżeli jesteś na etacie z wynagrodzeniem co najmniej 1600 zł brutto to będziesz zobowiązana do opłacenia wyłącznie składki zdrowotnej. Wartość składki wynosi 261,73 zł, z czego kwota 225,38 zł podlega odliczeniu od podatku dochodowego.
 11. POMOCY!!! jak księgować??

  W takim wypadku kwota brutto z faktury będzie podstawą do naliczenia krajowej stawki VAT. Dodatkowo najlepiej zwrócić się do kontrahenta z prośbą o przesłanie korekty faktury, ze zmianą stawki VAT na 0%.
 12. Czy piła spalinowa zakupiona do firmy za ok 600 zł powinna się znaleźć w ewidencji wyposażenia??
 13. faktura za SEO

  Dla mnie z kolei usługi SEO świadczy firma z Niemiec i dostaję fakturę bez VAT. Ja jestem zgłoszona do VAT-UE tzn, że muszę naliczyć do tego polski VAT, tak?
 14. deklaracja PIT-2

  Prowadzę działalność na KPiR i od 2 dni jestem zatrudniona dodatkowo na etat. W nowej pracy jeszcze nie uzupełniłam wszystkich dokumentów kadrowych. Mam problem z PIT-2, bo tam jest oświadczenie, że nie prowadzi się działalności a ja im nie chciałam nic mówić na ten temat. Co zrobić? Czy muszę zgłosić, że prowadzę działalność? czy zatajenie prawdy może być karalne??
 15. która kolumna kpir

  Ponieważ folia jest materiałem pomocniczym, który służy wykonaniu nadruku, proszę ująć pozycję w kol 10 - Zakup towarów handlowych i materiałów.
×