Skocz do zawartości

alma

Użytkownicy
 • Zawartość

  23
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Moja znajoma chce rozpocząć działalność i zacząć rozliczać się ryczałtem kwartalnie. Gdzieś zasłyszałam, że przy ryczałcie trzeba się tylko miesięcznie rozliczać, czy to prawda?
 2. Mam pracownika, który zachorował. Pierwsze zwolnienie miał do dnia 27.10 po czym zadzwonił, że nadal jest chory i teraz dostarczył kolejne L4 ale wystawione z dniem 29.10. Ma zatem jednodniową przerwę w zwolnieniu, a nie stawił się tego dnia do pracy. Co zrobić ?
 3. Siedzę i czytam nt SEO w firmie. Czy to faktycznie coś daje, bo jak czytam to trochę trzeba zainwestować. Co jeśli nie będzie odpowiednich wyników ? Firm na polskim rynku zajmujących się SEO pełno jak grzybów po deszczu.
 4. Mam problem z moją pracownicą w biurze, która z jednej strony bardzo się stara więc nie chcę jej zwalniać, ale z drugiej jest strasznie nieogarnięta i często zapomina o tym co kazałam jej wykonać. Czy mam ją bardziej kontrolować czy poprostu dać ultimatum żeby była uważniejsza, albo prowadziła sobie jakieś zapiski... ?
 5. Mam prośbę o poradę. Mam jednego pracownika, który pracuje przed komputerem. Wiem, że co godzinę z tego tytułu przysługuje mu 5 min przerwy i on z tego korzysta często, idąc na papierosa. A jak wiadomo czasem mu się przedłuży i nie ma go przez 10 min podczas gdy telefony dzwonią i nie ma kto odebrać. Czy mogę mu zakazać wychodzenia ?
 6. Od początku działalności (czyli od stycznia) nie płaciłam jeszcze podatku dochodowego, ze względu na wysokie koszty. Płacę tylko składkę zdrowotną ponieważ dodatkowo jestem zatrudniona na etat. Czy wobec tego, że nie płacę obecnie podatku dochodowego, składki ZUS nie przepadną, tzn będę je mogła odliczyć w momencie jak wyjdzie mi podatek do zapłaty ?
 7. Otrzymałam z dniem dzisiejszym oryginał fv za wynajem magazynu, jego data wystawienia to 28 luty. Rozliczenia z lutego mam już zamknięte, czy wobec tego mogę ująć koszt w marcu? Rozliczam się na KPiR.
 8. Jestem na ryczałcie bez VAT. Jakbym chciała zamknąć działalność to czy muszę sporządzić remanent? I do jakich celów, skoro ano nie rozliczam kosztów ani podatku VAT?
 9. Marzec jest ostatnim miesiącem korzystania ze składek preferencyjnych w ZUS. Jednak w ramach tego, że jestem zatrudniona dodatkowo na etat to opłacam jedynie składkę zdrowotną - w takiej samej wysokości jak podstawowa. Czy w związku z tym po zakończeniu tych 24 miesięcy muszę coś zgłaszać do ZUS?
 10. Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Za rok 2011 w PIT-36 była wykazana strata w wysokości ok 6000 zł. Straty nie ujmowałam w zaliczkach na podatek dochodowy w roku 2012. Czy mogę ją ująć więc w zeznaniu rocznym? Jeśli tak to gdzie ?
 11. W jakim czasie mogę się ubiegać o wystawienie faktury do paragonu?? dziś jest 8 dzień od zakupu a w sklepie mi powiedzieli, że już za późno.
 12. Zmieniam miejsce zamieszkania i w związku z tym także miejsce wykonywania działalności, która skutkuje zmianą właściwego Urzędu Skarbowego. Zmianę taką zgłaszam: 1. w urzędzie miasta z którego się wyprowadzam na formularzu CEIDG-1 2. w nowym Urzędzie Skarbowym - VAT-R 3. u "opiekuna" kasy fiskalnej, który zmieni dane w kasie Czy muszę robić coś więcej w związku z kasą fiskalną? Zgłosić to w Urzędzie? Przez ok miesiąc będę mieszała "pół na pół" w dwóch miejscach tj. w tym nowym, który deklaruję w Urzędzie i wynajmowanym mieszkaniu w starym mieście. Czy powinnam to jakoś zgłosić? (można przyjąć, że kasa fiskalna i dokumentacja księgowa będzie jeździła ze mną).
×