Skocz do zawartości

Mona66

Użytkownicy
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Nie musisz nigdzie zgłaszać prywatnego samochodu, jak używasz prywatane auto w firmie to automatycznie nie masz możliwosci odliczać od wydatków 100% VAT, tylko 50%. A przy odliczaniu połowy VATu nie trzeba dopełniać żadnych formalności związanych ze zgłaszaniem pojazdu do US.
 2. Mam pytanko, ponieważ narazie jestem zwolniona z VAT bo w działalności wynajmuję mieszkania lokatorom (osoby prywatne), na cele mieszkaniowe. Chcę wziąć auto w leasing i jak byłam dowiadywać się o szczegóły to mnie zapytano czy jestem podatnikiem VAT, bo wtedy mogłabym sobie 50% kwoty VATu odliczyć od podatku. Kwota będzie znaczna bo auto kosztuje trochę ponad 100 tys zł. Czy w takim razie mogę zarejejstrwac się do VAT żeby móc korzystać z odliczenia VATu z leasingu ?
 3. Tak generalnie to dokumenty powinno się wypełniać zgodnie z prawdą... Ale jak napisała Stoktorka5 - i tak wszystko wyjdzie w praniu, czyli przy złożeniu zeznania rocznego. I jeszcze jedno- tu ma znaczenie forma opodatkowania w działalności, bo jak jesteś na liniowym to nie ma tam kwoty wolnej od podatku a więc na PIT-2 wykazujesz po prostu swojego pracodawcę.
 4. Będę świadczyć usługi doradztwa marketingowego na rzecz firmy z Wielkiej Brytanii. Jaką stawkę VAT powinnam zastosować ?
 5. Rozliczam się miesięcznie w VAT. Ile mam czasu na odliczenie VAT z fv za media ?
 6. Mona66

  podstawa WNT

  Wszystko ładnie opisane. A więc jak mam na fakturze z towarem koszt transportu to też muszę naliczyć polski VAT i wykazać w deklaracji VAT-7?
 7. Mam problem z uzyskaniem potwierdzenia do jednej korekty wystawionej w styczniu. Korekta zmniejsza wartość faktury. Ciężko od klienta wyegzekwować podpis, ale za to mam maila od niego, z akceptacją. Czy to wystarczy ?
 8. Jeżeli jestem zatrudniona na etat i prowadzę działalność to czy mimo tego ze wysyłałam pit 28 (ryczałt) to w picie chyba 37 tam gdzie dochód z etatu wpisuje - zawieram też kwoty z działalności ?
 9. Od marca chcę sama zacząć prowadzić sobie księgowość (wcześniej zajmowalo się tym biuro rachunkowe). Czy muszę tylko wprowadzić zmiany w pozycjach 21 i 22 CEiDG wpisując swoje dane ?
 10. Na koniec roku ma Pani obowiązek sporządzić remanent końcowy. Będzie on jednocześnie remanentem początkowym rozpoczynających zapisy w KPiR w nowym roku. Przy wycenie towarów na potrzeby remanentu uwzględnia Pani ich cenę zakupu netto. Co do zasady jeśli na fakturze zakupu oprócz towarów handlowych (czy materiałów) znajduje się również koszt przesyłki to pozycje te księguje się osobno, towar jako rodzaj wydatku: Zakup towarów handl i materiałów, a przesyłkę jako: Koszty uboczne zakupu. Stąd też do remanentu należy wziąć pod uwagę jedynie właściwą cenę towaru. Koperty w jakie pakowane jest zamówienie nie stanowią towarów handlowych. Fakturę zakupu należy księgować wybierając rodzaj wydatku: Pozostałe koszty. Stąd też samych kopert nie ujmuje Pani w spisie z natury.
 11. W mojej branży współpracuję czasami w pośrednikami - sprzedawcami różnych projektów graficznych, zdjęć, itp z siedzibą poza terytorium RP. Ostatnio współpracowałam z firmą z Australii. Płatność odbyła się kartą kredytową przez PayPal, a jedyny dokument wystawiony przez nich to "Tax Invoice" ze wskazenim ceny (52$ amerykańskie, bez przeliczenia na zł). Jak rozliczyć taki wydatek?
×