Skocz do zawartości

Marcela

Użytkownicy
 • Zawartość

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Jak rozróżnić, kiedy coś jest wyposażeniem, a kiedy środkiem trwałym? czy mam to zrobić tak, jak ja uważam, pewnie nie, ale nie mogę nigdzie znaleźć jasnych zasad. proszę o pomoc.
 2. Zakupiłam na allegro sprzęt do firmy, jako dowody mam wydruk z aukcji oraz dowód zapłaty (wyciąg bankowy). Czy te dokumenty wystarczą do zaksięgowania wydatku jako kosztu uzyskania przychodów?
 3. Witam. Interesuje mnie, jak obecnie należy rozliczać sprzedaż maszyny, będącej środkiem trwałym w firmie? Wiem, że trzeba ją będzie opodatkować podatkiem dochodowym, skoro nie została wcześniej wycofana, ale jak to wygląda pod kątem VAT? Maszyna została zakupiona już używana, na fakturę marża. Z góry dzięki za pomoc :)
 4. Mam pytanie, jak rozliczyć usługi budowlane świadczone na terytoriach krajów UE, kiedy korzysta się u nas ze zwolnienia z VAT? Czy muszę się rejestrować jako VATowiec, żeby móc rozliczać VAT UE? Z góry dzięki za odp :)
 5. Teraz w ogóle kosmos w przepisach zapanował - jak kupiłeś samochód na fakturę i odliczyłeś VAT, to możesz sprzedać bez VATu, i to nawet na drugi dzień! Ale - jak kupiłeś na umowę ks, nawet dawno temu i to jest środek trwały, to trzeba opodatkować bo przy zakupie nie było prawa do odliczenia. Bez komentarza Ale tak będzie chyba tylko do marca czy kwietnia, kiedy te nowelizacje wejdą. Potem to nie jestem pewna...
 6. Raczej nie powinieneś tego uznawać za koszt - myślę, że nawet Twoje uzasadnienie może się nie spotkać ze zrozumieniem wśród urzędników skarbówki :)
 7. W czasie choroby opłacasz mniejsze składki - czyli jak np. przez tydzień w miesiącu chorowałeś, to o ten tydzień zmniejszasz ilość dni za które musisz opłacić składki. Do ZUS musisz też złożyć druk Z-3a i oryginał zaświadczenia lekarskiego.
 8. Jeśli wydatek nie przekroczył 3500 zł, to możesz go normalnie wrzucić w koszty jednorazowo. Jeśli był droższy, to to jest ulepszenie samochodu. Wtedy doliczasz tą wartość do wartości samochodu - i musisz uwzględnić w kolejnych odpisach amortyzacyjnych.
 9. Nie. Dopiero jak Ci wyjdzie zaliczka do zapłacenia, to wtedy musisz odprowadzić ją do urzędu. Nie ma już natomiast obowiązku składania co miesiąc - albo co kwartał - deklaracji. Urząd poinformujesz o tym fakcie dopiero w PIT rocznym :)
 10. W tej sytuacji najlepiej będzie, jeśli zwrócisz się do niego o wysłanie duplikatu faktury - skoro faktura do tej pory nie przyszła, to możesz założyć, że "zaginęła". Ale najlepiej wyślij mu takie wezwanie do wystawienia duplikatu listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, żebyś miał dowód, gdyby jednak Twój kontrahent okazał się bardzo nie w porządku :)
 11. A propos tego - czy jeśli mam własną działalność i konto formowe i osobiste, to mogę płacić za prywatne zakupy z konta firmowego i odwrotnie? Jeśli nie podałam konta osobistego w zgłoszeniu, i urząd o nim nie wie (przynajmniej teoretycznie ) to czy ktoś się może do tego przyczepić?
 12. Tutaj trzeba uważać, bo niby CEIDG zgłasza wszystkie niezbędne dane do urzędów, ale czasem US wymagają dodatkowego pisemnego oświadczenia o tym, jaką formę opodatkowania wybrałeś. Najlepiej się przejść do urzędu albo chociaż przedzwonić i się upewnić :)
 13. Witam. Mam pytanie o ulgę - od zawsze rozliczam się za pomocą PIT37 i uwzględniałam w deklaracji ulgę na troje moich dzieci. W tym roku najstarszy syn był przez trzy miesiące na płatnym stażu (umowa na czas określony). Czy w takim razie mogę go uwzględnić w mojej deklaracji rocznej i skorzystać z ulgi? Z góry dzięki za pomoc :)
×