Skocz do zawartości

mieszko_krewetka

Użytkownicy
 • Zawartość

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O mieszko_krewetka

 • Tytuł
  Forumowicze
 1. Wszystko zależy od tego, gdzie są Twoi klienci. Jeśli są młodymi ludźmi z pewnością większość znajdziesz na Facebooku, gdzie możesz niewielkim kosztem stworzyć kampanię reklamową oraz umieścić ją równolegle na Instagramie. Natomiast jeśli daleko im do mediów społecznościowych warto zainwestować w reklamę banerową lub w wynikach wyszukiwania, koszt może wydawać się nieco większy, jednak jest to o wiele bardziej rozbudowana sieć promocji.
 2. Chciałem zająć się otworzeniem własnego biznesu na zasadzie franczyzy. Nie jestem jednak pewien w jaki sposób rozkładają się koszty i czy wkład własny nie przewyższy przychodów. Ma ktoś doświadczenie we franczyzie w branży spożywczej?
 3. Wszystko zależy od tego jaką działalność masz zamiar otworzyć. Jeśli planujesz firmę jednoosobową to powinnaś udać się do Urzędu Miejskiego z wypełnionym wnioskiem CEIDG-1 (bez problemu znajdziesz formularz w internecie). Jest to wniosek o działalności gospodarczej, dzięki któremu otrzymasz numer REGON, wybierzesz formę opodatkowania lub zgłosisz firmę do ZUS-u i KRUS-u. Pamiętaj również o założeniu konta firmowego, do którego niezbędny będzie między innymi wspomniany już wcześniej REGON. Natomiast jeśli masz zamiar zatrudniać więcej pracowników będziesz musiała dla każdego z nich wypełniać osobne dokumenty i składać je w ZUS.
 4. Mój kontrahent spóźnił się z dostawą jednego towaru i w ramach przeprosin, zaległy towar otrzymałem za darmo. Dołączono to tego fakturę na 0 PLN. Czy taką fakturę można księgować :?:
 5. Jeżeli współwłaścicielami samochodu osobowego są osoba prowadząca działalność gosp. i osoba nieprowadząca działalności gosp. i jedna z tych osób, która ma 50 % udziałów w sposób wyłączny korzysta z tego samochodu dla celów prowadzenia działalności gosp., w przypadku, gdy odkupi od osoby nieprowadzącej działalności pozostałe 50 % by mieć pełną własność może zaliczyć sumę wydatkowaną na zakup udziału w KUP?
 6. Witam, Czy KPiR prowadzona w formie elektronicznej powinna być drukowana co miesiąc/kwartał/rok? (w formie zestawień lub innym). Czy w razie kontroli wystarczą wszystkie papierowe dokumenty związane z wydatkami i przychodami? I liczy się ogólna zgodność? Pozdrawiam :?:
 7. Prowadzę biznes od niedawna. O co chodzi z tymi pro formami? Własnie jedną taką otrzymałem... :?
 8. Witam wszystkich! Jak rozliczyć stratę z lat ubiegłych w deklaracji rocznej. W 2011 i 2012 poniosłem stratę z działalności gospodarczej. Straty te w wysokości po 50% chciałbym rozliczyć składając deklarację za rok 2013. Za ten rok mam zysk. Przez nieuwagę nie wpisałem straty za 2012 rok do ewidencji. Na liście widnieje jedynie strata z 2011. Moje pytanie jest następujące: czy w chwili obecnej, przygotowując PIT 36 za rok 2013 mogę jeszcze takową stratę dopisać? czy taka czynność powinna odbyć na początku roku 2013 w celu równomiernego rozliczania straty z każdą kolejną składaną przeze mnie deklaracją (kwartalną) w ciągu 2013 roku? Czy całkowite rozliczenie straty (w wysokości 50%) na PIT-36 za 2013 będzie poprawne z punktu widzenia podatkowego oraz czy nie będzie się to w jakikolwiek sposób wiązało z koniecznością złożenia korekt deklaracji kwartalnych? Pomóżcie! :?
 9. Jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną podlega wpisowi do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), nie zaś do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Zatem postapiłeś prawidłowo przy rejestracji. Krajowy Rejestr Sądowy to ogólnopolski rejestr prowadzony przez wydziały gospodarcze sądów rejonowych. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, regulacje odnośnie Rejestru Przedsiębiorców (KRS) mają zastosowanie do: spółek jawnych; europejskich zgrupowań interesów gospodarczych; spółek partnerskich; spółek komandytowych; spółek komandytowo-akcyjnych; spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; spółek akcyjnych; spółek europejskich; spółdzielni; spółdzielni europejskich; przedsiębiorstw państwowych; instytutów badawczych; przedsiębiorców określonych w przepisach o zasadach prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, zwane dalej "przedsiębiorstwami zagranicznymi"; towarzystw ubezpieczeń wzajemnych; towarzystw reasekuracji wzajemnej; innych osób prawnych, jeżeli wykonują działalność gospodarczą i podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru, o którym mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2; oddziałów przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; głównych oddziałów zagranicznych zakładów ubezpieczeń; głównych oddziałów zagranicznych zakładów reasekuracji; instytucji gospodarki budżetowej. Warto także wspomnieć o tym, że KRS oprócz Rejestru Przedsiębiorców obejmuje także Rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz Rejestr dłużników niewypłacalnych. Przepisy szczególne w tym zakresie reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach. W kwestii informacji składanych do KRS polecam Ci ten materiał. Prosto i konkretnie na temat http://poradnik.wfirma.pl/-jakie-inform ... sic-do-krs
 10. mieszko_krewetka

  VAT-26

  W deklaracji VAT-26 nie ma konieczności wpisywania stanów liczników. Gdyby istniała taka konieczność, wówczas zostałaby zamieszczona stosowna rubryka w formularzu. Natomiast spisywanie danych o przebiegu pojazdu ma znaczenie przy prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdów dla celów VAT. Obczaj tego linka: http://pomoc.wfirma.pl/-deklaracja-vat- ... -do-urzedu Ja już nie mam wątpliwości po przeczytaniu tego: http://poradnik.wfirma.pl/-formularz-va ... omowieniem http://poradnik.wfirma.pl/-kilometrowka ... etnia-2014 :)
 11. Zgodnie z ustawą o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W opisie pytania napisaś, że prowadzisz głównie usługi zwolnione z VAT. W praktyce przypadku gdy obok sprzedaży zwolnionej prowadzona jest też sprzedaż opodatkowana, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Czasem jednak rozdzielenie wydatku nie jest możliwe i wówczas korzysta się z tzw. proporcji. Należy wyliczyć, jaki jest udział sprzedaży opodatkowanej w stosunku do całej wartości sprzedaży w firmie i tą proporcją wyliczać odliczenie przy zakupach mieszanych, których nie da się jednoznacznie przyporządkować do określonej grupy. Jeżeli więc samochód służyłby zarówno działalności opodatkowanej jak i zwolnionej nie będzie możliwe odliczenie całości VAT. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi linkami: http://poradnik.wfirma.pl/-jak-odliczac ... -proporcja http://poradnik.wfirma.pl/-sprzedaz-mie ... odatku-vat http://poradnik.wfirma.pl/-roczna-korek ... zonego-vat W przypadku prowadzenia sprzedaży mieszanej, proporcję sprzedaży opodatkowanej do łącznej sprzedaży, określa się w zakładce USTAWIENIA » FIRMA » PODATKI » PODATEK VAT. Następnie należy wybierać opcję Sprzedaż opodatkowana i zwolniona, a następnie Dodaj proporcję VAT. Można to zrobić ręcznie, wpisując wartość procentową. Szczegółowy graficzny schemat przedstawiono w poniższym linku: http://pomoc.wfirma.pl/-sprzedaz-mieszana Pozdrawiam! :D
 12. moim zdaniem w zależności od wartości i stopnia tych prac będzie to albo remont albo inwestycja w obcym środku trwałym.
 13. Nie, jest to koszt roku 2012, a nie 2013.
×