Skocz do zawartości

Estera

Użytkownicy
 • Zawartość

  18
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Czy mogę wystawić fakturę dla klienta na podstawie przesłanego skanu paragonu fiskalnego? czy koniecznie potrzebny jest oryginał?
 2. A z jaką datą mam w takim razie dokonać przeliczenia kwoty z euro na złotówki? Z datą wystawienia faktury, sprzedaży czy wprowadzenia samochodu na środki trwałe?
 3. Słyszałam, że istnieje limit zaliczania w koszty wartości samochodu. Kupiłam auto za ok. 100 000 zł, w jaki sposób powinnam zaliczyć je w koszty? Czy obowiązują mnie jakieś ograniczenia?
 4. Witam, mam następujący problem. Wykonuję usługi dla mojego kontrahenta, czasem zdarza się że dość daleko od mojego miejsca prowadzenia działalności. Dlatego też zdarza mi się sypiać w hotelu, za usługę noclegową biorę fakturę. Jej koszty będzie pokrywał mój kontrahent, zatem powinnam wystawić refakturę. I teraz moje pytanie - z jaką stawką? Skoro od usług hotelowych nie mogę odliczyć VAT, to czy faktura powinna być wystawiona jako "zw"?
 5. Otrzymaną zaliczkę od razu trzeba księgować do VAT - otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Nie jest to natomiast przychód - więc bez księgowania do PIT. ALE - jeśli zrywasz umowę z klientem i nie oddajesz mu zaliczki, to ona się staje Twoim przychodem. Wtedy doksięgowujesz ją do przychodów (nie wiem co tam masz, KPiR czy ewidencję przychodów) i opodatkowujesz. Księgujesz ją w okresie, w którym doszło do zerwania umowy.
 6. Inne wydatki. Ale jeśli Twoja maszyna będzie wynosiła więcej niż 3500 zł, z tych faktur, to musisz ją zaksięgować jako środek trwały i wprowadzić do ewidencji środków trwałych.
 7. niestety, ale pierwszy odpis możesz zrobić dopiero w miesiącu następnym po tym, w którym środek trwały został wprowadzony. tak więc w Twoim przypadku pierwszy odpis będzie dopiero we wrześniu.
 8. Od mobiletu możesz uzyskać fakturę. Wystarczy ściągnąć ich instrukcję - jest w necie w pdf - i tam jest któryś punkt, gdzie musisz wysłać, żeby Ci fakturę odesłali. I wtedy normalnie w koszty, VAT i te sprawy. Po problemie :)
 9. Nie, to są normalne wydatki - księgujesz do kolumny 13 i rozliczasz zgodnie z datą wystawienia faktury. Media w księgowości to woda, prąd, gaz itp. :)
 10. Estera

  Franczyza

  Co to jest franczyza? Słyszałam, że to dobry sposób jak się zaczyna działalność, ale nie wiem na czym to polega?
 11. Niektóre potwierdzenia opłaty za przejazd autostradą rzeczywiście mogą zostać potraktowane jako faktura. Takie potwierdzenie musi mieć nazwę i NIP wystawcy, numer i datę wystawienia, info o tym, czego dokument dotyczy, kwotę brutto i kwotę podatku. Wtedy normalnie traktujesz to jak fakturę, bo ma wszystkie niezbędne dane. Jak nie ma no to cała opłata jest Twoim kosztem i nic nie odliczasz. Mam nadzieję że pomogłam ;)
 12. Witam. Od niedawna mam sklep i kasę fiskalną. W jaki sposób powinnam księgować przychody wbite na kasę? Raportami dobowymi czy miesięcznymi? Przyznam, że raporty miesięczne byłyby znacznie lepszym rozwiązaniem - mniej roboty :)
×