Skocz do zawartości

Syrenka

Użytkownicy
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Witam. Moje pytanie dotyczy samochodu-środka trwałego. Doszło do awarii, na tyle daleko od firmy, że uznaliśmy iż przewóz i naprawa nie są opłacalne. Wymieniłam samochód na inny, o nieco większej wartości, którą dopłaciłam. Jak powinnam to rozliczyć?
 2. jak rozliczyć darowiznę, którą na rzecz mojej działalności przekazała osoba prywatna? Czy muszę odprowadzać od niej podatek VAT?
 3. Jeśli decydujesz się na kilometrówkę do środka trwałego, to przysługuje Ci odliczenie od wszystkich wydatków samochodowych - w tym również od paliwa. Jeśli nie będziesz prowadził kilometrówki, to możesz tylko 50% VAT od części etc., a na odliczanie 50% VAT od paliwa trzeba poczekać do lipca 2015. Ja tak to rozumiem :)
 4. Syrenka

  Marża a proporcja

  To chyba powinna być wartość samej marży... Ale nie jestem przekonana. Może zadzwoń do swojego urzędu?
 5. To raczej będą inne wydatki. Opakowania są wtedy materiałem/towarem jak są nierozerwalnie związane z produktem i bez nich on nie istnieje - np. jak masz colę w puszkach, no to cola bez puszek czy butelek raczej się nie sprzeda a tutaj taką świeczkę można z pudełka wyjąć i sprzedać :)
 6. Syrenka

  Podatek za media

  VAT z mediówek jest zawsze rozliczany zgodnie z terminem płatności, tak jest w ustawie. Oni VAT ze sprzedaży odprowadzają dopiero w miesiącu, w którym właśnie termin płatności upływa, więc Ty też nie możesz go wcześniej rozliczyć. To wynika z ustawy o VAT, więc niestety, ale to kiedy zapłaciłeś, nie ma tu tak naprawdę znaczenia.
 7. Syrenka

  Jeremie

  Czy pożyczka brana na zasadach regionalnego funduszu pożyczkowego w ramach jeremie też jest traktowana jako fundacja? czy środek trwały z takiej pożyczki tez nie może być kosztem?
 8. Dochodowy możesz odzyskać tylko wtedy, kiedy nalezność będzie nieściągalna, a taką decyzję musi wydać sąd albo uprawniony organ podatkowy. Inaczej niestety, ale zgodnie z ustawą o PIT wszystkie należności, nawet rzeczywiście nieotrzymane, zwiększają Twoją podstawę opodatkowania.
 9. Musisz tą kwotę porozdzielać na lata podatkowe. Dzielisz przez ilość miesięcy i do każdego roku przyporządkowujesz proporcjonalnie. Możesz też wpisywać za każdy miesiąc osobno na DW, ale to więcej roboty :)
 10. Witam. Zakładam działalność gospodarczą i chcę skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Jednak nie wiem, czy są jakieś warunki które trzeba spełnić, żeby móc z tego skorzystać?
 11. Syrenka

  Urlop a święto

  Dzień odgórnie wolny od pracy nie jest zaliczany do urlopu wypoczynkowego - więc ten jeden dzień, który przypadł w święto on ma nadal do odebrania :)
 12. Wydaje mi się że to jednak będzie ulepszenie, bo dostosowując lokal do swoich potrzeb, nie wracasz mu poprzedniej formy, tylko zmieniasz. A skoro tak, no to wydatki wrzucasz bezpośredni w koszty, a nie jako zwiększenie wartości :)
×