Skocz do zawartości

Megan

Użytkownicy
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Czy wynajem dodatkowego lokalu firmowego na terenie innego państwa członkowskiego to import usług?
 2. Prowadzą DG w pomieszczeniu mojego mieszkania. Wiem, że wydatki na media typu gaz czy prąd mogę wliczać do kosztów proporcjonalnie, natomiast w jaki sposób? Czy na podstawie faktur? I czy wydatki te powinny być rozliczone netto czy też brutto? Proszę o pomoc.
 3. Taka transakcja jest traktowana jako import usług spoza UE, czyli: 1. Do kwoty netto (czyli tej, która widnieje na rachunku), należy doliczyć podatek VAT z taką stawką, jaka w Polsce obowiązuje dla tego typu usługi, 2. Jako że to odbiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku w przypadku importu usług, podatek VAT należy zaksięgować w rejestrze sprzedaży VAT, 3. Jednocześnie, jak w przypadku każdej innej sprzedaży nabywca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy sprzedaży - a więc kwotę podatku księguje w takiej samej wartości w rejestrze zakupu VAT, 4. Tym samym podatek VAT zostanie "wyzerowany" - będzie neutralny dla podatnika. Powodzenia w rozliczaniu :)
 4. Mam pewną wątpliwość... Zgodnie z nowymi przepisami, od początku kwietnia mogę sobie zdecydować, czy chcę prowadzić EPP do auta będącego środkiem trwałym i odliczać 100%, czy też wolę tego nie prowadzić i VAT odliczać w połowie. Ja osobiście wolę nie prowadzić - dodatkowe papierki mi są naprawdę niepotrzebne. Czy jednak fakt, że nie będę prowadzić EPP nie oznacza, że deklaruję iż będę używać samochodu do celów innych, niż firmowe? Czy to się nie mija z założeniem dotyczących środków trwałych? Czy mogę spodziewać się nalotu z US? Jak sądzicie?
 5. Megan

  samochód na kredyt

  Odsetki dotychczas zapłacone zwiększą wartość początkową Twojego środka trwałego. Natomiast te zapłacone już po wciągnięciu samochodu do ewidencji będą stanowiły Twoje pozostałe koszty.
 6. Odsetki możesz wrzucić w koszty w części, jaka przypada na "firmowy" pokój. Trzeba obliczyć, jaka jest proporcja firmowej powierzchni do prywatnej i w tej proporcji można zaliczyć w koszty. Tylko odsetki muszą być zapłacone, inaczej nie są kosztem.
 7. dostałam od kontrahenta fakturę korygującą, ale dotyczy ona tylko mojego adresu. Jak mam ją zaksięgować? Jako 0 zł?
 8. Prowadzę kilometrówkę do mojego samochodu, którego używam w firmie. Znam wszystkie zasady, ale nie wiem właściwie, jak dokładne muszą być opisy tras? Czy wystarczy, jak napiszę przejazd z miasta do miasta, czy muszę pisać dokładny adres kontrahenta do którego jadę? I cel podróży - czy musi być dokładnie opisany? Nie znalazłam na ten temat informacji w żadnej ustawie...
 9. Prowadzę firmę, rozliczam się z dochodowego na zasadach ryczałtu. Wiem, że tutaj nie bierze się pod uwagę kosztów, ale jak jest ze składkami ZUS? Mój program do księgowania mi je uwzględnił w zaliczce i teraz nie wiem, czy to jest na pewno dobrze?
 10. Jeśli sprzedajesz firmom, które są zwolnione z VATu, to wtedy jednak musisz ten VAT odprowadzić w terminie do 180 dni od terminu płatności. Jak sprzedajesz VATowcom, to rzeczywiście nie ma zapłaty= nie ma VATu :D
 11. Wystarczy, że mu wyślesz np. listem poleconym i on odbierze - masz zwrotkę, masz dowód. Inne to jest od niego email, albo niech Ci prześle faksem podpisaną zgodę. Ważne, żeby było czarno na białym :)
 12. Witam. Znajomy powiedział mi ostatnio, że z paragonów za przejazd autostradą można odliczać VAT. Czy rzeczywiście tak jest? I jak to zrobić - paragon jest wtedy fakturą?
×