Skocz do zawartości

Lucynka

Użytkownicy
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Słyszałam, że od nowego roku zmieniają się przepisy odnośnie podlegania pod US ze względu na VAT. Ja mam inny adres zamieszkania i prowadzenia działalności, stąd VAT i PIT były płacone do różnych urzędów skarbowych. Teraz będę z obydwoma podatkami podlegać pod US ze względu na miejsce zamieszkania. Pytanie - czy jestem zobowiązana do złożenia aktualizacji VAT-R? I od kiedy musze deklaracje VAT składać do nowego US, począwszy od deklaracji za grudzień 2015 czy za styczeń 2016 ??
 2. Lucynka

  dotacja na sprzęt

  małgośka użyła najprawdopodobniej skrótu myślowego - bo amortyzujesz cały sprzęt, tylko ta część odpisu amortyzacyjnego w proporcji sfinansowanej ze środków własnych będzie stanowić koszt firmowy.
 3. Chcę zatrudnić osobę na um. o pracę. Czy to prawda, że dokumentacja kadrowo- płacowa powinna być przechowywana aż przez 50 lat? czy nic w tek kwestii się nie zmieniło ?
 4. Witam! kupiłam towar przez internet w, dostawa z Niemiec do Polski. Fakturę otrzymałam z vat 23% a kontrahent podał NIP-PL. Czy wobec tego będzie transakcja krajowa ??
 5. zakładając działalność wprowadziłam do ewidencji środków trwałych mój prywatny laptop. Teraz chcę go wycofać, ponieważ kupuję nowy, szybszy. Ten stary chcę przekazać na cele osobiste. Czy z przekazaniem wiążą się jakieś konsekwencje ?
 6. W której kolumnie księgi ująć odsetki od nieterminowych płatności za towary? W 10- zakup towarów czy 13- pozostałe ?
 7. Za rok 2012 miałam stratę, prawie 2000 zł. Słyszałam, że mogę ją sobie rozliczyć przy bieżących zaliczkach to uwzględniłam w rozliczeniu za kwiecień. Tylko zrobiłam błąd, bo ujęłam całą wartość, a powinnam tylko 50%. Co teraz?
 8. Czy mogę księgować w KPIR zakup towarów na podstawie WZ ?
 9. Planuję założyć firmę, to będzie póki co sprzedaż internetowa, tak bym mogła się nią zajmować "po godzinach", gdyż normalnie jestem zatrudniona na etat. Nie przewiduję narazie wysokich dochodów, bo nie mam dużego kapitału na inwestycję. Zastanawiam się nad formą opodatkowania: podatek progresywny czy liniowy? Co będzie bardziej korzystne?
×