Skocz do zawartości

Alouette

Użytkownicy
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Czy jeśli posiadam kasę fiskalną, to przy likwidacji działalności konieczne są jakieś dodatkowe formalności?
 2. Dotychczas dokonywałam sprzedaży wyłącznie wysyłkowej, jako sklep internetowy. Obecnie chcę do tego dołączyć sprzedaż stacjonarną, rejestrowaną na kasie fiskalnej. Czy mimo to powinnam nadal prowadzić ewidencję sprzedaży dla sprzedaży wysyłkowej?
 3. Raczej wyciąg bankowy to za mało. Koszty wyżywienia należy rozliczyć w ramach diet, podróż można rozliczyć na podstawie biletów w wielu przypadkach, ewentualnie paliwo do auta kupione za granicą może Pani rozliczyć na podstawie paragonów. W innych przypadkach, raczej trzeba się starać o rachunki lub faktury.
 4. Czy jest jakiś termin "ostateczny" (deadline ) do którego można zaksięgować opóźnione albo zagubione faktury? Z góry dzięki za odp :)
 5. Jest coś takiego jak pełnomocnictwo, ale nie jestem przekonana, czy rzeczywiście w takiej formie jak chcesz to zrobić, to będzie poprawnie... Może najlepiej dopytaj w US, albo jakiegoś prawnika :)
 6. założyłam działalność 3 września 2011 roku, więc aktualnie kończy mi się możliwość opłacania składek ZUS w preferencyjnej wysokości. Czy w związku z tym za wrzesień płacę już normalne składki, czy muszę je jakoś proporcjonalnie obliczyć?
 7. Jak dostałaś osobne faktury, to każdą trzeba zaksięgować osobno, nie ma znaczenia, że za wszystkie naraz zapłaciłaś. no chyba że te poprzednie to są zaliczkowe, wtedy możesz je pod końcową podciągnąć.
 8. Alouette

  VAT u nievatowca

  Jeśli jesteś zwolniona, to VAT jest Twoim kosztem, wiec wrzucasz w koszty całą kwotę z faktury brutto :)
 9. Jak kupujesz na umowę kupna sprzedaży to normalnie wprowadzasz do ewidencji środków trwałych, a potem do kpir dajesz co miesiąc odpisy amortyzacyjne. VAT nie odliczasz, bo tutaj go nie ma. No i jak kupujesz od osoby prywatnej to musisz też odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.
 10. Zaliczka nie powoduje obowiązku podatkowego w dochodowym, tylko w VAT. Jak wystawiasz zaliczkę, to księgujesz sobie w rejestrze tylko VAT od tej sumy. Dopiero jak dostajesz cała sumę i wystawiasz fakturę końcową, to księgujesz też kwotę netto do kpir. Tak więc Twoja księgowa nie robiła żadnych błędów wszystko jest ok ;)
 11. Alouette

  Urlop a święto

  Ok. Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
 12. Pracownik wziął urlop wypoczynkowy, w trakcie tego urlopu wypadło Boże Ciało. Czy to się liczy jako kolejny dzień urlopu, czy o ten jeden dzień powinnam mu zmniejszyć wykorzystane dni - czyli będzie mógł sobie ten jeden dzień jeszcze wziąć?
×