Skocz do zawartości

Tosia

Użytkownicy
 • Zawartość

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Chciałabym zatrudnić męża na umowie zlecenia. Czy w takiej sytuacji również będzie on potraktowany jako osoba współpracująca? Jak będzie wyglądało rozliczenie ZUS i kosztów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 2. Jak wystawić dokument WDT? Chciałabym dokonać sprzedaży na rzecz kontrahenta z UE, ale nie wiem jak to poprawnie udokumentować. Czy wystarczy sama faktura?
 3. Prowadzę biuro,do którego często przychodzą klienci. Chciałabym, aby było nieco bardziej estetyczne i przytulne, zatem zastanawiam się nad kupnem obrazów, roślin doniczkowych itp. Czy wydatki na takie wyposażenie można zaliczyć do kosztów?
 4. Witam Mam pytanie - co miesiąc robiłam z mojego systemu księgowego wydruki KPiR, które następnie umieszczałam w dokumentacji firmy - na samej górze segregatora za dany miesiąc. Jednak, z tego co wiem, to KPiR w przepisach jest opisana jako trwale złączona i ponumerowana. Strony mojej zaczynają się od 1 w każdym miesiącu. Czy powinnam zatem razem spiąć KPiR i ponumerować strony, czy drukować jeszcze raz? Proszę o wskazówki :)
 5. Wykańczam pokój w moim domu (stan surowy) w celu wykorzystywania go jako biuro mojej firmy. Czy wymianę drzwi na nowe i położenie parkietu (nie było wcześniej żadnego wykończenia podłogi) księguję jako remont, czy jako ulepszenie?
 6. Preferencyjny ZUS płacisz do końca tego miesiąca, w którym mijają dwa lata od założenia działalności. Czyli jeszcze za wrzesień płacisz mniej Dopiero za październik płacisz składkę już w normalnej wysokości :)
 7. Dzisiaj znalazłam fakturę zaliczkową z lipca, którą zapomniałam zaksięgować. Zaliczkę na podatek dochodowy już zapłaciłam, i teraz nie wiem - będę musiała robić korektę?
 8. Kupiłam towar od kontrahenta z Unii, ale dopiero teraz zauważyłam, że jest do niego naliczony VAT zgodnie ze stawką tamtego kraju. Co mam teraz robić? Zwracać się o korektę, księgować netto a ten VAT do rejestru? Proszę o pomoc...
 9. Mam taki problem - dopiero zaczynam księgować w kpir i teraz nie wiem - jak mam na jednej fakturze towar, różne pozycje, to w kpir muszą się one znaleźć wszystkie po kolei, czy mogę wprowadzić sumę z faktury? mam przedsiębiorstwo produkcyjne i przyznam, że wprowadzanie wszystkich elementów produkcyjnych po kolei zajmie mi strasznie dużo czasu... Proszę o pomoc!
 10. W mojej nowo założonej działalności chcę wykorzystywać prywatny komputer. Nie wiem tylko, jak go wprowadzić, bo w końcu to chyba powinien być środek trwały, żeby móc z niego w firmie korzystać?
 11. Tosia

  VAT-5

  Teraz rozumiem przyznam, że dla nowego przedsiębiorcy może to być nieco mylące :)
 12. Tosia

  VAT-5

  Zarejestrowałam firmę, jestem na kpir i VAT. Dostałam z urzędu informację, że zarejestrowałam się jako podatnik VAT-5, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniej deklaracji, żeby się rozliczyć. Gdzie mogę znaleźć takie formularze?
×