Skocz do zawartości

Colin

Użytkownicy
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Colin

  Paragon fiskalny

  Co do zasady, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru albo wykonania usługi. Zazwyczaj przy wysyłkowej, paragon wystawia się szybciej, przed dostarczeniem towaru. Jeśli to będzie w tym samym okresie rozliczeniowym, to nic się nie stanie, ważne że jest to odpowiedni okres. Jeśli jednak daty odstawy i wystawienia paragonu będą się różnić, to trzeba uważać - podczas księgowania raportu trzeba odjąć wartość VATu, który dotyczy dostaw jeszcze niedokonanych w tym okresie rozliczeniowym. VAT należy dopisać w kolejnym, odpowiednim okresie.
 2. Wynajem nieruchomości to jedna ze szczególnych metod opodatkowania - w miejscu położenia nieruchomości. Zatem w takiej sytuacji raczej nie powinno to zostać potraktowane jako import usług, ale jako standardowy wydatek.
 3. Colin

  Kaucja przy leasingu

  Księgowanie kaucji zależy od tego, jak jest ona ujęta w umowie. Jeśli to zabezpieczenie zwrotne, które potem firma leasingowa zwraca, to nie należy go księgować, bo pieniądze do Ciebie wrócą. Natomiast jeśli jest to kwota, która potem jest przekazywana na kolejne należności, to rozliczasz ją w ramach tamtych kolejnych należności.
 4. Odliczanie VAT od wydatków firmowych to prawo podatnika, ale nie obowiązek. Zatem, jeśli nie chcesz dokonywać odliczenia, to nie musisz. Należy natomiast pamiętać, że jeśli istnieje prawo do odliczenia, to mimo nieskorzystania podatek VAT naliczony nie może stać się kosztem. Zatem wtedy do KPiR księguje się wyłącznie kwotę netto, natomiast kwota VAT jest pomijana.
 5. Nie, od darowizny od osoby prywatnej nie trzeba odliczać podatku VAT - jest to obowiązek wtedy, kiedy osoba dokonująca darowizny miała prawo do odliczenia podatku. W tej sytuacji konieczne będzie odprowadzenie podatku od spadków i darowizn, chyba że wartość darowizny nie przekracza progu, który został wskazany dla konkretnych grup podatkowych.
 6. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie podzielenie raportu okresowego na dwa i zaksięgowanie go osobno. Oczywiście sam sposób księgowania nie podlega zmianie - oba raporty powinny trafić do kolumny 7, czyli przychodów z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią numerację (nie wiem, jakiej dotychczas numeracji używałeś, ale np. w tej sytuacji to 1/04/2014 i 2/04/2014, ale to oczywiście propozycja). Pierwszy raport w takiej sytuacji można zaksięgować z datą ostatniego dnia prowadzenia działalności w starym miejscu, drugi - z datą ostatniego dnia miesiąca.
 7. Colin

  Zwolnienie z VAT a PKWiU

  Nie masz takiego obowiązku. Do końca 2012 r. należało na fakturach, na których stosowano 0% VAT z tytułu zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) lub przedmiotowego (art. 43 ust. 1 lub art 82 ust. 3 ustawy) zamieszczać także kod PKWiU. Obecnie z dodatkowych elementów faktury, których nie zamieszcza się w przypadku faktur standardowych, wymagana jest tylko podstawa prawna zwolnienia w przypadku, gdy jest to zwolnienie inne niż ze względu na limit przychodów. Natomiast jeśli numer PKWiU zostanie wpisany na fakturę, to też nie będzie to błędem. Zgodnie z ustawą, wskazane zostały w niej elementy niezbędne, ale nigdzie nie ma zakazu dodawania na dokumencie informacji ponad.
 8. Colin

  Koszty samochodowe

  Zmienione od 1 kwietnia 2014 r. przepisy dotyczą zasad rozliczania podatku VAT od wydatków "samochodowych". W kwestii zaliczania tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów zasady pozostały niezmienione - tzn. jeśli chodzi o samochód będący środkiem trwałym, możliwe jest zaliczenie do kosztów wydatku w całej kwocie, jeśli natomiast jest to samochód prywatny wykorzystywany w firmie, to wydatki takie będą ograniczone limitem wynikającym z kilometrówki.
 9. Colin

  Czy to jest delegacja?

  Co do zasady przyjmuje się, że delegacją jest wyjazd pracownika poza miejsce w którym znajduje się siedziba firmy oraz poza obszar, który jest jego miejscem pracy, a który został określony w umowie o pracę. Zatem jeśli zostałaś oddelegowana do pracy w mieście, które znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego, a Twoim obszarem pracy jest właśnie województwo wielkopolskie, to nie należy tego traktować jako delegacji, nawet jeśli będziesz nocować poza domem. W takiej sytuacji jest to wykonywanie zadania na terenie pracy.
 10. Prowadzę własną działalność usługową, dostałem od jednej firmy propozycję zatrudnienia na kontakt menedżerski. Zamierzam jednak dalej normalnie prowadzić swoją firmę. Czy to jest dla mnie opłacalne? czy z kontraktu będę musiał opłacać ZUS?
 11. Co do opłaty skarbowej, to trzeba stosować podstawowe zasady - jak jest związana z Twoją działalnością i opłacona, to może być kosztem. Sam musisz ustalić, czy jest poniesiona w celach firmowych, czy też nie.
 12. Sprzedać będziesz mógł, ale będziesz musiał opodatkować. I to i dochodowym, i VATem, z tego co rozumiem w przepisach, nie ma już czegoś takiego jak towary używane, że po pół roku jest zwolnienie z opodatkowania VAT.
 13. Co powinienem wziąć pod uwagę, obliczając proporcję w sprzedaży mieszanej, jeśli prowadzę sprzedaż w systemie VAT Marża?
 14. Miałem sprawę w sądzie, która zakończyła się ugodą. W jej ramach mój kontrahent musi mi zapłacić odszkodowanie. Czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu? Muszę je zaksięgować w KPiR?
 15. Mam mała manufakturę - produkuję własnoręcznie kartki, świeczki itp. bibeloty. Czy opakowania - kartonowe z "okienkiem" - to moje materiały, czy raczej inne wydatki?
×