-
Zawartość
79 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
O Malwina1979
-
Tytuł
Forumowicze
-
umowa zlecenie ze studentem
temat odpowiedział Malwina1979 → Marysia → Problemy przedsiębiorców z ZUS
Tak, nie ma znaczenia czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia jest studentem studiów dziennych czy zaocznych, jeżeli posiada status studenta, to z tytułu umowy zlecenie nie opłaca się za niego składek ZUS. -
W 2016 r. podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekroczyć kwoty 10 137,50 zł
-
umowa zlecenie z własnym pracownikiem
temat odpowiedział Malwina1979 → Znawca → Problemy przedsiębiorców z ZUS
Umowa zlecenie zawarta z własnym pracownikiem dla celów ubezpieczeń w ZUS traktowana jest jak umowa o pracę, czyli w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika wykonującego u własnego pracodawcy umowę zlecenia uwzględnia uzyskany przez niego przychód z umowy o pracę i umowy zlecenia i od łącznej kwoty oblicza składki na te ubezpieczenia. -
Tak. Dokumenty związane z pracownikiem, które wpłynęły po ustaniu zatrudnienia należy przechowywać w części C akt osobowych.
-
Tak, konieczne jest złożenie deklaracji ZUS ZWUA - wyrejestrowanie z ubezpieczeń oraz ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń z podaniem nowego kodu tytułu ubezpieczenia 05 10.
-
Jeżeli miejsce pracy wskazuje konkretny adres, pod jakim znajduje się siedziba pracodawcy, konieczna jest modyfikacja treści umowy o pracę, gdyż adres miejsca pracy zawarty na umowie jest jednym z warunków pracy, tak jak np. wynagrodzenie czy wymiar etatu. Zmiany należy dokonać stosując wypowiedzenie warunków pracy i płacy lub poprzez zawarcie z pracownikami porozumienia zmieniającego, tzw. aneksu do umowy.
-
Jeżeli z tytułu umowy o pracę będziesz opłacać obowiązkowo tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wówczas musisz się zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA.
-
Po złożeniu formularza CEIDG, ZUS zostanie poinformowany o rozpoczęciu działalności gospodarczej i utworzy konto płatnika składek (druk ZUS ZFA). Obowiązkowo (w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej) musisz dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego).
-
Jeżeli będziesz przekazywać dokument zgłoszeniowy ZUS ZWUA do ZUS w formie papierowej, zleceniobiorca powinien podpisać się z tyłu deklaracji, że dane zawarte w formularzu są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym. W przypadku przesłania dokumentów drogą elektroniczną (poprzez program Płatnik lub portal PUE) za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub podpisu elektronicznego, na deklaracji nie umieszcza się podpisu zleceniobiorcy.
-
Pracownica może dopiero po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego zrezygnować z pozostałej części tego urlopu - jest to okres przeznaczony na regenerację organizmu. Wówczas niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.
-
Zasada dotycząca terminu do udzielenia zaległego, gdy urlopu upływa 30 września następnego roku, obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Czyli, dotyczy urlopu za 2011 r. W przypadku urlopu zaległego za 2010 rok, należy liczyć według starych zasad, czyli przedawnienie urlopu za 2010 rok nastąpiło 31 marca 2014 roku.
-
W trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego można prowadzić działalność gospodarczą. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Składki z tego tytułu finansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS. Obowiązkowo należy opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Po przyznaniu przez ZUS zasiłku macierzyńskiego należy dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 600 oraz zarejestrowania tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA.
-
Jeżeli składki ZUS były opłacane od standardowej podstawy wymiaru, po otrzymaniu zasiłku macierzyńskiego żona może dokonać korekty deklaracji rozliczeniowej za lipiec i naliczyć składki proporcjonalnie. Po przyznaniu przez ZUS zasiłku macierzyńskiego należy dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem przyczyny wyrejestrowania 600 oraz zarejestrowania tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA. Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, należy dokonać wyrejestrowania na druku ZUS ZWUA z ubezpieczenia zdrowotnego oraz ponownie zarejestrować się na druku ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
-
Wykazanie składek w deklaracji
temat odpowiedział Malwina1979 → Chudziak → Problemy przedsiębiorców z ZUS
Składki należy wykazywać w deklaracjach rozliczeniowych zgodnie z datą wypłaty wynagrodzenia. Czyli, jeżeli wynagrodzenie za sierpień zostanie wypłacone w sierpniu 2015, składki od tego wynagrodzenia należy naliczyć w deklaracji ZUS za sierpień 2015. Jeżeli wypłata wynagrodzenia za sierpień nastąpi we wrześniu 2015 (do 10 dnia miesiąca), wówczas w deklaracji za sierpień pracownika trzeba wykazać z zerowymi podstawami wymiaru składek, gdyż jest zatrudniony w firmie lecz nie osiągnął przychodu, który byłby podstawą naliczenia składek. Składki za tego pracownika należy wykazać na deklaracji za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata, czyli w deklaracji za wrzesień 2015 r. -
Aby obliczyć współczynnik urlopowy na dany rok kalendarzowy należy od liczby dni w danym roku kalendarzowym odjąć łączną liczbę przypadających w danym roku niedziel i świąt oraz dodatkowych dni wolnych od pracy. Otrzymany wynik należy podzielić przez 12. W 2015 roku współczynnik wynosi 21, co wynika z wyliczenia: [365 - (52 niedziele + 13 dni świąt + 48 sobót)] : 12 = 252 : 12 = 21