Skocz do zawartości

podatnik_Spec

Użytkownicy
 • Zawartość

  13
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O podatnik_Spec

 • Tytuł
  Początkujący
 1. W takim przypadku jeśli chodzi o wyliczanie składek ZUS, to przy umowie zlecenia oblicza się tak jak przy każdym innym zleceniobiorcy, nie ma tutaj wpływu fakt, że jest to członek rodziny ze wspólnego gospodarstwa domowego. Natomiast mimo to nie można do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć kosztów wynagrodzenia takiego zleceniobiorcy - pod tym kątem traktuje się go jak osobę współpracującą.
 2. Koszty samochodu powinieneś rozliczać w ramach kilometrówki - tzn. przeliczać liczbę przejechanych kilometrów przez specjalny współczynnik wskazany w przepisach i tym sposobem wyliczyć limit, do którego w danym miesiącu możesz zaliczyć wydatki do kosztów. Jeśli chodzi o VAT, to co do zasady możliwe jest rozliczenie 50% VAT, jako że nie jest to samochód-środek trwały. Natomiast należy uważać, gdyż bezpłatne użyczenie może być potraktowane jako przychód - chyba, że osoba (napisałeś, że z rodziny) jest w pierwszej lub drugiej grupie podatkowej. Dlatego na to trzeba zwrócić szczególną uwagę.
 3. Odsetki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, zatem należy je zaksięgować jako pozostałe przychody poprzez dowód wewnętrzny. Pod dowód trzeba podpiąć dokument (np. wyciąg bankowy) dotyczący otrzymania odsetek. W przypadku zwrotu kosztów pocztowych konieczne może okazać się potraktowanie ich jako refaktury - czyli po prostu przenieść koszt ich poniesienia na dłużnika, za pomocą refaktury. Ale w tej kwestii wszystko zależy od tego, jak były dokumentowane w firmie koszty pocztowe związane z długiem, no i od US.
 4. Odsetki stanowią przychód podlegający opodatkowaniu, zatem należy je zaksięgować jako pozostałe przychody poprzez dowód wewnętrzny. Pod dowód trzeba podpiąć dokument (np. wyciąg bankowy) dotyczący otrzymania odsetek. W przypadku zwrotu kosztów pocztowych konieczne może okazać się potraktowanie ich jako refaktury - czyli po prostu przenieść koszt ich poniesienia na dłużnika, za pomocą refaktury. Ale w tej kwestii wszystko zależy od tego, jak były dokumentowane w firmie koszty pocztowe związane z długiem, no i od US.
 5. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, fakturę do paragonu należy wystawić na podstawie paragonu. Co więcej, po sporządzeniu takiego dokumentu przedsiębiorca zatrzymuje paragon, podpinając go pod egzemplarz faktury, który pozostaje u niego. Zatem w tym przypadku skan paragonu raczej nie może zostać wykorzystany.
 6. Teoretycznie każdy przychód udokumentowany fakturą powinien być ujęty w KPiR osobno (wyjątek to np. faktury do paragonów). Jest jednak wyjście, w rozporządzeniu do KPiR - jeśli przedsiębiorca dziennie wystawia wiele faktur, to może je ująć zbiorczo na koniec dnia, na podstawie dziennego zestawienia. W takim zestawieniu trzeba wpisać numery faktur, datę i numer zestawienia.
 7. To zależy od paragonu. Jeśli paragon dotyczy trasy dłuższej niż 50 km i ma niezbędne dane: numer i datę wystawienia, imię i nazwisko albo nazwa podatnika (czyli wystawcy paragonu), numer NIP podatnika, informacje pozwalające na identyfikację usługi, kwotę podatku i kwotę należności ogółem; to taki paragon można potraktować jako fakturę. Wtedy też można odliczyć od niego VAT. Jeśli paragon nie spełnia powyższych danych, albo jest na krótszą trasę, to nie może być fakturą. Wtedy można go zaksięgować przez dowód wewnętrzny. W tym przypadku nie jest konieczne księgowanie ich osobno, można to zrobić zbiorczo na zakończenie miesiąca, tylko trzeba pamiętać żeby pod dowód wewnętrzny podpiąć wszystkie dotyczące go paragony.
 8. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, że usługa transportowa nie stanowi osobno nabywanej usługi, tylko jest ona wykonywana w ramach zamówienia towaru, który stanowi podstawę transakcji. Zatem podatek VAT powinien zostać rozliczony tak, jak same części - 50% odliczenia, natomiast pozostałe 50% zwiększy wydatek.
 9. Jeżeli prowadzić księgę przychodów i rozchodów i zaksięgowałeś zakup towarów, to konieczne będzie dokonanie odpowiedniego przeksięgowania. Zatem najpierw należy wyksięgować wartość zakupionego towaru z kolumny 10 KPiR. Następnie środek trwały należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych, wyliczyć plan amortyzacji i następnie księgować jego wartość do kosztów za pomocą odpisów amortyzacyjnych (najczęściej co miesiąc). Natomiast jeśli prowadzisz magazyn, to dodatkowo uaktualniasz stan magazynowy dowodem wewnętrznym.
 10. Co do zasady, magazyn w firmie, w której prowadzi się księgowość uproszczoną nie jest konieczny. Nie zmienia to natomiast faktu, że jeśli na zakończenie roku podatkowego przedsiębiorca posiada na stanie towary handlowe albo materiały podstawowe, to powinien ująć je w remanencie końcowym. Nie ma tu znaczenia, czy materiały te zostały zużyte od razu 1 stycznia - istotny jest stan na 31 grudnia.
 11. Jeśli za granicą zostały nabyte tylko części, natomiast nie została przeprowadzona usługa naprawy samochodu, to taką transakcję należałoby rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Jeśli natomiast naprawa samochodu - zamontowanie tych nabytych części - także odbyło się poza granicami Polski, to w takiej sytuacji należy uznać transakcję za import usług (art. 28b) i w ten sposób rozliczyć.
 12. Co do zasady, w sytuacji kiedy ze sprzedaży wysyłkowej przychody wpływają tylko na konto bankowe, przez PayPal itp., czyli w taki sposób z którego uzyskujesz wydruki, które mogą następnie stanowić podstawę księgowania przychodów, nie jest konieczne ewidencjonowanie sprzedaży na kasie. Zatem kasę należałoby wykorzystywać wyłącznie przy sprzedaży stacjonarnej. Należy przy tym szczególnie uważać na sprzedaż wysyłkową - chociaż jeden przychód nie na konto będzie się wiązać z koniecznością wykorzystywania asy także w tym zakresie.
 13. Właśnie z tego powodu, że PayPal właściwie nie ujawnia do ogólnej informacji kursu, po jakim przeliczane są pieniądze, należy w takim przypadku stosować średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego wpływ sumy na konto. Takie postępowanie jest zgodne z opiniami organów skarbowych i nie powinno sprawić nikomu kłopotów ;)
×