Skocz do zawartości

Małpka

Użytkownicy
 • Zawartość

  24
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Chciałbym przekazać część towaru swojej żonie (mamy wspólność małżeńską). Czy ja muszę wykazać podatek VAT? I czy żona będzie mogła go odliczyć? Jak to zrobić?
 2. Czy mam rozliczać różnice kursowe jeśli fakturę dla kontrahenta zagranicznego mam wystawioną w PLN a zapłata jest w Euro na konto złotówkowe i bank dokonał przewalutowania na złotówki? Mam niedopłatę i zastanawiam się co z tym zrobić?
 3. Jeżeli chodzi o rozliczenie do PIT, fakturę/koszty co do zasady można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu do końca roku podatkowego, którego dotyczą. A więc jeśli opłatę za wydanie wizy została poniesiona w grudniu to w tym miesiącu należy ująć ten koszt.
 4. Hej, jeśli prowadzisz ewidencję na kasie fiskalnej to należy zgłosić w urzędzie skarbowym zmianę miejsca w którym jest wykorzystywana kasa fiskalna.
 5. Dokładnie podatku VAT nie możesz odliczyć od usług gastronomicznych, księgujesz w kwocie brutto. A co do kosztu, to jeśli wydatek ten nie stanowi znamion reprezentacji może być ujęty w kosztach. Ważne żeby posiadać dowody, że obiad rzeczywiście miał związek z prowadzoną działalnością (np. rozmowy czy negocjacje biznesowe były prowadzone) i osiąganiem z niej przychodu. Warto posiadać dodatkowe dokumenty to potwierdzające jak np. podpisana umowa z klientem, czy notatki ze spotkania biznesowego.
 6. A więc, informację VAT UE należy składać w przypadku gdy transakcje dotyczą: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT),wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT)dostawy usług opodatkowanych w kraju nabywcy, świadczenia usług w UE.Nabycia usług z krajów UE nie wykazuje się informacji VAT UE.
 7. Zakupiłem samochód osobowy o wartość powyżej 20 tys euro, będę go użytkował w firmie krócej niż rok. Czy mogę całą wartość tego samochodu zaliczyć do kosztów, czy tylko do wartość 20 tys euro jak jest w przypadku amortyzacji? Jak z wydatkami, które będę ponosił w trakcie tego roku, czy również mogę je zaliczać bezpośrednio w koszty?
 8. Gdy samochód był objęty tylko OC wówczas: przychodem, który należy ująć w ewidencji, jest kwota nadwyżki uzyskanego odszkodowania nad poniesionymi wydatkami, kosztów nie należy księgować. Jeśli firma ubezpieczeniowa będzie pokrywać tylko 50% VAT a resztę musisz dopłacić, wówczas dla celów podatku VAT możesz odliczyć te 50% zapłaconego przez ciebie podatku VAT. Uwzględniasz go tylko w rejestrze zakupu i należy go wykazać w deklaracji VAT-7 jako podatek VAT odliczony.
 9. Cześć. Niech ktoś pomoże bo nie wiem jak mam zaksięgować zakup paliwa za granicą w kwocie netto i vat jaki wykazać mam 19%? I troszkę się pogubiłem jak to rozliczyć.
 10. Najlepiej skontaktuj się ze sprzedawcą czy w momencie dostawy towaru otrzymasz fakturę końcową. I pamiętaj że jeśli byś nie otrzymał faktury końcowej z otrzymanej faktury zaliczkowej możesz odliczyć tylko podatek VAT w momencie jej wystawienia, natomiast wartość netto dopiero gdy otrzymasz dostawę.
 11. Każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowanych należy ujmować na kasie. W związku z tym jeśli będziesz sprzedawać towary na jarmarku, każdą sprzedaż należy nabić na kasę fiskalną.
 12. Jeśli do 25 listopada nie będziesz mieć dokumentów potwierdzających wywóz towarów wówczas transakcję należy wykazać w KPiR w kol. 7 sprzedaż towarów która powiększy zaliczkę na podatek dochodowy, ale w deklaracji VAT za październik nie. Natomiast jeśli do 25 grudnia otrzymasz SAD lub PZC wówczas należy tą transakcję wykazać dopiero w deklaracji VAT-7 za listopad. W przypadku nieotrzymania tych dokumentów w wyżej wymienionym terminie (25 grudnia) musisz ją wykazać z krajową stawką VAT.
 13. Sprzedałem dwa towary na jednym paragonie i jeden się zepsuł. Czy klient powinien mi odesłać oryginał paragonu, gdyż na jego podstawie mogę anulować transakcję. Zaznaczę że klient chce zachować paragon. na jakiej podstawie mam wpisać paragon do protokołu zwrotu jak go fizycznie nie mam?
 14. W przypadku przekroczenia limitu musisz się zarejestrować na VAT-R. Jeśli chodzi o to kiedy musisz dokonać tej rejestracji jako podatnik VAT czynny, to w momencie kiedy przekroczysz limit zwolnienia nawet jeśli to jest w trakcie miesiąca, a opodatkowaniu podlegała wyłącznie nadwyżka ponad ustalony limit sprzedaży.
 15. Zgodnie z przepisami od zaliczki na podatek dochodowy można odliczyć składki ZUS zapłacone. Jeśli więc składka zdrowotna została zapłacona za sierpień z opóźnieniem w październiku, dopiero będzie można o nią pomniejszyć zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu jej zapłaty w więc w październiku.
×