Skocz do zawartości

robertto

Użytkownicy
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Nie, nie masz takiego obowiązku. Do ewidencji wyposażenia wpisujesz wyposażenie o wartości przekraczającej 1 500 zł
 2. Karton i folia to nie są towary handlowe tylko pozostałe wydatki - kol. 13
 3. no tak, bo przecież samochód nie może być amortyzowany w dwóch działalnościach. W takiej sytuacji albo mąż pisze Pani oświadczenie, ze nie będzie korzystać z samochodu w swojej działalności wówczas może Pani amortyzować 100% wartości samochodu albo jeżeli mąż także będzie wykorzystywać ten sam pojazd w swojej działalności to konieczne jest ustalenie odpowiedniej proporcji określającej wykorzystywanie samochodu w każdej z działalności.
 4. Jeżeli między Panią a mężem istnieje wspólność majątkowa wówczas zakupiony samochód zaliczany jest do majątku wspólnego - oznacza to, że zakupiony samochód należy do każdego z Państwa. Wówczas wartość pojazdu w 100% stanowi wartość początkową środka trwałego.
 5. Zarejestrowanie się do VAT-UE nie podlega opłacie skarbowej
 6. Ubezpieczenie medyczne należy wykazać jako przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ten najlepiej zaksięgować na DW pod datą 31.12.2015. do kolumny 8 (pozostałe przychody). Jeżeli złożyłaś już zeznanie roczne to konieczne będzie jego skorygowanie.
 7. Tak, możesz poprzez dowód wewnętrzny, pod DW podepnij potwierdzenie zapłaty i umowę najmu garażu
 8. W sytuacji kiedy nie jest Pan podatnikiem VAT, jest Pan opodatkowany ryczałtem i nie prowadzi Pan magazynu wystarczy sporządzić oświadczenie, jakie dokładnie towary przekazuje Pan na cele osobiste, które należy przechowywać wraz z dokumentacją księgową.
 9. Zarówno do dodatnich jak i ujemnych różnic kursowych należy zastosować taką samą stawkę ryczałtu, która jest właściwa dla przychodu którego dotyczą.
 10. Chciałbym tutaj trochę doprecyzować odpowiedź, gdyż może kogoś wprowadzić w błąd. Podatnicy, którzy opodatkowani są w formie ryczałtu zobowiązani są do wyliczania różnic kursowych ale tylko od przychodu. Jeśli są dodatnie powiększają przychód ale jeśli są ujemne zmniejszają przychody uzyskane w danym roku, zatem należy je ująć w ewidencji przychodów ze znakiem minus.
 11. Rozliczyć ulgę można nie tylko za pełne miesiące macierzyństwa, ale również za miesiąc, w którym dziecko się urodziło. Nie ma przy tym znaczenia, którego dnia miesiąca nastąpił poród – ulga przysługuje za cały miesiąc.
 12. Sprzedaży środka trwałego nie ma potrzeby nabijać na kasę fiskalną pod warunkiem jednak, że zostanie wystawiona faktura
 13. Niezależnie od tego czy sprzedaż jest na rzecz osoby fizycznej czy na firmę masz dwa wyjścia: 1. opodatkowanie towaru jak sprzedaż krajową 2. zastosowanie stawki 0% pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów z kraju tzw. SAD lub PZC
 14. Nawet w sytuacji, gdy pomiędzy żoną a mężem istnieje wspólność majątkowa ale auto zostało zakupione przez żonę przed ślubem to samochód stanowi Jej własność. Wówczas samochód należy rozliczać w firmie na podstawie kilometrówki.
 15. Po pierwsze wartość towaru stanowi Twój przychód, czyli księgujesz na DW w 8 kolumne "Pozostały przychód". Sprzedając towar wystawiasz normalnie fakturę sprzedaży Następnie masz prawo zaliczyć do kosztów wartość towaru (ale dopiero gdy go sprzedaż).
×