
robertto
Użytkownicy-
Zawartość
47 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Zawartość dodana przez robertto
-
Nie, nie masz takiego obowiązku. Do ewidencji wyposażenia wpisujesz wyposażenie o wartości przekraczającej 1 500 zł
-
Jak zaksięgować materiały do pakowania towarów?
temat odpowiedział robertto → anna.nowak → Podatkowa księga przychodów i rozchodów
Karton i folia to nie są towary handlowe tylko pozostałe wydatki - kol. 13 -
no tak, bo przecież samochód nie może być amortyzowany w dwóch działalnościach. W takiej sytuacji albo mąż pisze Pani oświadczenie, ze nie będzie korzystać z samochodu w swojej działalności wówczas może Pani amortyzować 100% wartości samochodu albo jeżeli mąż także będzie wykorzystywać ten sam pojazd w swojej działalności to konieczne jest ustalenie odpowiedniej proporcji określającej wykorzystywanie samochodu w każdej z działalności.
-
Jeżeli między Panią a mężem istnieje wspólność majątkowa wówczas zakupiony samochód zaliczany jest do majątku wspólnego - oznacza to, że zakupiony samochód należy do każdego z Państwa. Wówczas wartość pojazdu w 100% stanowi wartość początkową środka trwałego.
-
Zarejestrowanie się do VAT-UE nie podlega opłacie skarbowej
-
Ubezpieczenie medyczne należy wykazać jako przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ten najlepiej zaksięgować na DW pod datą 31.12.2015. do kolumny 8 (pozostałe przychody). Jeżeli złożyłaś już zeznanie roczne to konieczne będzie jego skorygowanie.
-
Tak, możesz poprzez dowód wewnętrzny, pod DW podepnij potwierdzenie zapłaty i umowę najmu garażu
-
Ryczałt ewidencjonowany bez VAT - wycofanie towaru handlowego
temat odpowiedział robertto → klopotek → Ryczałt ewidencjonowany
W sytuacji kiedy nie jest Pan podatnikiem VAT, jest Pan opodatkowany ryczałtem i nie prowadzi Pan magazynu wystarczy sporządzić oświadczenie, jakie dokładnie towary przekazuje Pan na cele osobiste, które należy przechowywać wraz z dokumentacją księgową. -
Zarówno do dodatnich jak i ujemnych różnic kursowych należy zastosować taką samą stawkę ryczałtu, która jest właściwa dla przychodu którego dotyczą.
-
Chciałbym tutaj trochę doprecyzować odpowiedź, gdyż może kogoś wprowadzić w błąd. Podatnicy, którzy opodatkowani są w formie ryczałtu zobowiązani są do wyliczania różnic kursowych ale tylko od przychodu. Jeśli są dodatnie powiększają przychód ale jeśli są ujemne zmniejszają przychody uzyskane w danym roku, zatem należy je ująć w ewidencji przychodów ze znakiem minus.
-
Rozliczyć ulgę można nie tylko za pełne miesiące macierzyństwa, ale również za miesiąc, w którym dziecko się urodziło. Nie ma przy tym znaczenia, którego dnia miesiąca nastąpił poród – ulga przysługuje za cały miesiąc.
-
sprzedaż środka trwałego a kasa fiskalna
temat odpowiedział robertto → małgośka → Środki trwałe i wyposażenie
Sprzedaży środka trwałego nie ma potrzeby nabijać na kasę fiskalną pod warunkiem jednak, że zostanie wystawiona faktura -
Niezależnie od tego czy sprzedaż jest na rzecz osoby fizycznej czy na firmę masz dwa wyjścia: 1. opodatkowanie towaru jak sprzedaż krajową 2. zastosowanie stawki 0% pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów z kraju tzw. SAD lub PZC
-
Nawet w sytuacji, gdy pomiędzy żoną a mężem istnieje wspólność majątkowa ale auto zostało zakupione przez żonę przed ślubem to samochód stanowi Jej własność. Wówczas samochód należy rozliczać w firmie na podstawie kilometrówki.
-
Po pierwsze wartość towaru stanowi Twój przychód, czyli księgujesz na DW w 8 kolumne "Pozostały przychód". Sprzedając towar wystawiasz normalnie fakturę sprzedaży Następnie masz prawo zaliczyć do kosztów wartość towaru (ale dopiero gdy go sprzedaż).
-
Można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanych samochodów osobowych. Aby uznać sam osobowy, za używany należy udowodnić że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy. Dla sam. os. okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Czyli np. wartość sam. = 10 000, amortyzując go przez 2,5 roku (30 m-cy) musiałabyś go amortyzować wg stawki 40% 10 000 x 40%/12-m-cy = 333,33. Miesięcznie umarzasz 333,33 przez 2,5 roku.
-
W przypadku prowadzenia KPiR żaden przepis nie nakazuje prowadzenia magazynu. Zakup domen, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży nie jest zaliczany do kategorii towarów handlowych i powinien być zaksięgowany w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.
-
niestety nie mogę się zgodzić z moim przedmówcą, gdyż przedsiębiorca, który w prywatnym samochodzie zamontuje instalację gazową nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów ani w pełnej wysokości ani nawet do limitu kilometrówki. W ramach kilometrówki można zaliczyć tylko wydatki związane z bieżącym użytkowaniem samochodu, instalacja gazowa stanowi natomiast ulepszenie.
-
Zapłata zaliczki za IV kwartał
temat odpowiedział robertto → klopotek → Podatek dochodowy od osób fizycznych
Przy złożeniu zeznania rocznego w terminie do 20 stycznia należy również zapłacić podatek z niego wynikający też do 20 stycznia -
Rozliczenie wspólne z żoną
temat odpowiedział robertto → klopotek → Podatek dochodowy od osób fizycznych
Nic nie stoi na przeszkodzie aby się Pan rozliczył wspólnie z żoną. Wspólne zeznanie roczne należy złożyć w jednym urzędzie właściwym dla jednego z Państwa, natomiast do drugiego wystarczy wysłać informację, w którym US się Pan/Pani rozliczyli. -
Niestety nie możesz odliczyć zryczałtowanego podatku VAT z tej faktury. Należność została uregulowana gotówką a nie przelewem bankowym, a zryczałtowany podatek VAT można odliczyć tylko jak jest zapłata przelewem. Natomiast nieodliczony VAT może być Twoim kosztem.
-
Dzień dobry, Jeśli masz NIP UE (jeśli nie to się musisz zarejestrować jak najszybciej) to wykazujesz import usług art. 28 co oznacza, że od kwoty netto musisz naliczyć 23% VAT natomiast podatek VAT będzie zarówno należny jak i naliczony (na deklaracji VAT jest nawet od tego specjalna rubryka) więc de facto ostatecznie go nie płacisz. Do KPiR zaliczasz kwotę netto (kwotę, którą zapłaciłaś facebookowi). I nie zapomnij złożyć deklaracji VAT-UE!
-
Dofinansowanie należy zaksięgować w przychód w kol. 8 "Inne przychody" na dowód wewnętrzny pod datą otrzymania wpłaty, a wynagrodzenie normalnie księgujesz tak jak zwykle.
-
Data sprzedaży a data wystawienia faktury
temat odpowiedział robertto → klopotek → Podatek dochodowy od osób fizycznych
obowiązek podatkowy powstaje w zależności co było pierwsze data wystawienia czy data sprzedaży albo jeszcze data otrzymania zapłaty -
Witam, koszty w KPiR ujmuje się pod datą, z jaką została wystawiona faktura, czyli w Pani przypadku będzie to grudzień.