Skocz do zawartości

robertto

Użytkownicy
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez robertto

 1. Nie, nie masz takiego obowiązku. Do ewidencji wyposażenia wpisujesz wyposażenie o wartości przekraczającej 1 500 zł
 2. Karton i folia to nie są towary handlowe tylko pozostałe wydatki - kol. 13
 3. no tak, bo przecież samochód nie może być amortyzowany w dwóch działalnościach. W takiej sytuacji albo mąż pisze Pani oświadczenie, ze nie będzie korzystać z samochodu w swojej działalności wówczas może Pani amortyzować 100% wartości samochodu albo jeżeli mąż także będzie wykorzystywać ten sam pojazd w swojej działalności to konieczne jest ustalenie odpowiedniej proporcji określającej wykorzystywanie samochodu w każdej z działalności.
 4. Jeżeli między Panią a mężem istnieje wspólność majątkowa wówczas zakupiony samochód zaliczany jest do majątku wspólnego - oznacza to, że zakupiony samochód należy do każdego z Państwa. Wówczas wartość pojazdu w 100% stanowi wartość początkową środka trwałego.
 5. Zarejestrowanie się do VAT-UE nie podlega opłacie skarbowej
 6. Ubezpieczenie medyczne należy wykazać jako przychód w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przychód ten najlepiej zaksięgować na DW pod datą 31.12.2015. do kolumny 8 (pozostałe przychody). Jeżeli złożyłaś już zeznanie roczne to konieczne będzie jego skorygowanie.
 7. Tak, możesz poprzez dowód wewnętrzny, pod DW podepnij potwierdzenie zapłaty i umowę najmu garażu
 8. W sytuacji kiedy nie jest Pan podatnikiem VAT, jest Pan opodatkowany ryczałtem i nie prowadzi Pan magazynu wystarczy sporządzić oświadczenie, jakie dokładnie towary przekazuje Pan na cele osobiste, które należy przechowywać wraz z dokumentacją księgową.
 9. Zarówno do dodatnich jak i ujemnych różnic kursowych należy zastosować taką samą stawkę ryczałtu, która jest właściwa dla przychodu którego dotyczą.
 10. Chciałbym tutaj trochę doprecyzować odpowiedź, gdyż może kogoś wprowadzić w błąd. Podatnicy, którzy opodatkowani są w formie ryczałtu zobowiązani są do wyliczania różnic kursowych ale tylko od przychodu. Jeśli są dodatnie powiększają przychód ale jeśli są ujemne zmniejszają przychody uzyskane w danym roku, zatem należy je ująć w ewidencji przychodów ze znakiem minus.
 11. Rozliczyć ulgę można nie tylko za pełne miesiące macierzyństwa, ale również za miesiąc, w którym dziecko się urodziło. Nie ma przy tym znaczenia, którego dnia miesiąca nastąpił poród – ulga przysługuje za cały miesiąc.
 12. Sprzedaży środka trwałego nie ma potrzeby nabijać na kasę fiskalną pod warunkiem jednak, że zostanie wystawiona faktura
 13. Niezależnie od tego czy sprzedaż jest na rzecz osoby fizycznej czy na firmę masz dwa wyjścia: 1. opodatkowanie towaru jak sprzedaż krajową 2. zastosowanie stawki 0% pod warunkiem posiadania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów z kraju tzw. SAD lub PZC
 14. Nawet w sytuacji, gdy pomiędzy żoną a mężem istnieje wspólność majątkowa ale auto zostało zakupione przez żonę przed ślubem to samochód stanowi Jej własność. Wówczas samochód należy rozliczać w firmie na podstawie kilometrówki.
 15. Po pierwsze wartość towaru stanowi Twój przychód, czyli księgujesz na DW w 8 kolumne "Pozostały przychód". Sprzedając towar wystawiasz normalnie fakturę sprzedaży Następnie masz prawo zaliczyć do kosztów wartość towaru (ale dopiero gdy go sprzedaż).
 16. Można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanych samochodów osobowych. Aby uznać sam osobowy, za używany należy udowodnić że przed jego nabyciem był wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy. Dla sam. os. okres amortyzacji nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Czyli np. wartość sam. = 10 000, amortyzując go przez 2,5 roku (30 m-cy) musiałabyś go amortyzować wg stawki 40% 10 000 x 40%/12-m-cy = 333,33. Miesięcznie umarzasz 333,33 przez 2,5 roku.
 17. W przypadku prowadzenia KPiR żaden przepis nie nakazuje prowadzenia magazynu. Zakup domen, przeznaczonych do dalszej odsprzedaży nie jest zaliczany do kategorii towarów handlowych i powinien być zaksięgowany w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.
 18. niestety nie mogę się zgodzić z moim przedmówcą, gdyż przedsiębiorca, który w prywatnym samochodzie zamontuje instalację gazową nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów ani w pełnej wysokości ani nawet do limitu kilometrówki. W ramach kilometrówki można zaliczyć tylko wydatki związane z bieżącym użytkowaniem samochodu, instalacja gazowa stanowi natomiast ulepszenie.
 19. Przy złożeniu zeznania rocznego w terminie do 20 stycznia należy również zapłacić podatek z niego wynikający też do 20 stycznia
 20. Nic nie stoi na przeszkodzie aby się Pan rozliczył wspólnie z żoną. Wspólne zeznanie roczne należy złożyć w jednym urzędzie właściwym dla jednego z Państwa, natomiast do drugiego wystarczy wysłać informację, w którym US się Pan/Pani rozliczyli.
 21. Niestety nie możesz odliczyć zryczałtowanego podatku VAT z tej faktury. Należność została uregulowana gotówką a nie przelewem bankowym, a zryczałtowany podatek VAT można odliczyć tylko jak jest zapłata przelewem. Natomiast nieodliczony VAT może być Twoim kosztem.
 22. robertto

  Facebook

  Dzień dobry, Jeśli masz NIP UE (jeśli nie to się musisz zarejestrować jak najszybciej) to wykazujesz import usług art. 28 co oznacza, że od kwoty netto musisz naliczyć 23% VAT natomiast podatek VAT będzie zarówno należny jak i naliczony (na deklaracji VAT jest nawet od tego specjalna rubryka) więc de facto ostatecznie go nie płacisz. Do KPiR zaliczasz kwotę netto (kwotę, którą zapłaciłaś facebookowi). I nie zapomnij złożyć deklaracji VAT-UE!
 23. robertto

  PFRON

  Dofinansowanie należy zaksięgować w przychód w kol. 8 "Inne przychody" na dowód wewnętrzny pod datą otrzymania wpłaty, a wynagrodzenie normalnie księgujesz tak jak zwykle.
 24. obowiązek podatkowy powstaje w zależności co było pierwsze data wystawienia czy data sprzedaży albo jeszcze data otrzymania zapłaty
 25. Witam, koszty w KPiR ujmuje się pod datą, z jaką została wystawiona faktura, czyli w Pani przypadku będzie to grudzień.
×