Skocz do zawartości

quoto111

Użytkownicy
  • Zawartość

    26
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  1. Zakupiłem na firmę tablet. Jego wartość to 890 zł. Ale zakupu tego dokonałem na raty. Czy mogę sprzedać go jeszcze przed dokonaniem zapłaty wszystkich rat?
  2. Tak się składa, że działalność prowadzę poza domem. Czyli nie muszę zmieniać US do celów VAT?
  3. Jeśli chcę zmienić adres, pod którym zarejestrowana jest działalność mojej firmy (jest to firma jendoosobowa) to czym muszę zmieniać urząd skarbowy do celów VAT? Jak należy tego dokonać?
  4. Faktura dokumentująca odsprzedaż nie musi dokładnie odzwierciedlać faktury zakupowej. Refaktura powinna zawierać wszystkie dane, które muszą znaleźć się na zwykłej fakturze VAT. Jednak przepisy nie precyzują w jaki sposób należy określać nazwy usługi lub towaru na fakturze.
  5. A w podpunkcie " imię i nazwisko lub nazwę podatnika " chodzi o moje dane jako przedsiębiorcy, czyli na paragonie muszą być moje dane czy chodzi o dane wystawcy paragonu?
  6. W 2015 roku moim jedynym źródłem dochodu była prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza. W ciągu tego roku dokonywałem wpłat różnych kwot na IKZE. Rozliczam działalność poprzez podatek liniowy. Czy przy rozliczaniu PIT-36L za 2015 r. mogę odliczyć ulgę podatkową z tytułu wpłat dokonywanych na IKZE?
  7. Chce sporządzić remanent na koniec roku. Co należy w nim ująć? Czy wyposażenie i środki trwałe podlegają temu remanentowi?
  8. Od jakiegoś czasu kupuje do firmy zimne napoje. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych?
  9. Wydatek, który poniosłaś nie jest zakupem paliwa, więc nie możesz go zaksięgować jako zakup paliwa. Dlatego księgujesz go jako inny wydatek
  10. Masz dwie możliwości: 1. Możesz wprowadzić samochód na środki trwałe firmy poprzez oświadczenie o wprowadzeniu majątku prywatnego do firmy i odliczać od wydatków związanych z tym autem 50% VAT. Będziesz mogła wykorzystywać samochód prywatnie i w działalności. 2. Możesz też samochodu nie wprowadzać do środków trwałych tylko wykorzystywać go jako prywatny majątek w działalności na zasadach kilometrówki. Wtedy musisz robić szczegółową rozpiskę tras przejechanych w celach firmowych i wydatki związane z samochodem będą ujmowane w kosztach poprzez kilometrówkę
  11. Jeśli fakturę przekazałeś już kontrahentowi to nie możesz jej anulować. W takiej sytuacji musisz wystawić fakturę korygującą i wręczyć ją kontrahentowi. Pamiętaj też, żeby uzyskać od kontrahenta potwierdzenie odbioru korekty.
  12. To co w takim razie ujmuje się w remanencie dla celów PIT?
  13. Hej, doszły mnie słuchy, że likwidując działalność gospodarczą muszę sporządzić dwa remanenty: dla celów VAT i PIT. Co należy ująć w remanencie dla celów VAT?
  14. Przy mechanizmie odwrotnego obciążenia obowiązek naliczenia podatku VAT powstaje w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli wtedy gdy nastąpiła sprzedaż towaru przez dostawcę.
×