Skocz do zawartości

quoto111

Użytkownicy
 • Zawartość

  26
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez quoto111

 1. Zakupiłem na firmę tablet. Jego wartość to 890 zł. Ale zakupu tego dokonałem na raty. Czy mogę sprzedać go jeszcze przed dokonaniem zapłaty wszystkich rat?
 2. Tak się składa, że działalność prowadzę poza domem. Czyli nie muszę zmieniać US do celów VAT?
 3. Jeśli chcę zmienić adres, pod którym zarejestrowana jest działalność mojej firmy (jest to firma jendoosobowa) to czym muszę zmieniać urząd skarbowy do celów VAT? Jak należy tego dokonać?
 4. Faktura dokumentująca odsprzedaż nie musi dokładnie odzwierciedlać faktury zakupowej. Refaktura powinna zawierać wszystkie dane, które muszą znaleźć się na zwykłej fakturze VAT. Jednak przepisy nie precyzują w jaki sposób należy określać nazwy usługi lub towaru na fakturze.
 5. A w podpunkcie " imię i nazwisko lub nazwę podatnika " chodzi o moje dane jako przedsiębiorcy, czyli na paragonie muszą być moje dane czy chodzi o dane wystawcy paragonu?
 6. W 2015 roku moim jedynym źródłem dochodu była prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza. W ciągu tego roku dokonywałem wpłat różnych kwot na IKZE. Rozliczam działalność poprzez podatek liniowy. Czy przy rozliczaniu PIT-36L za 2015 r. mogę odliczyć ulgę podatkową z tytułu wpłat dokonywanych na IKZE?
 7. Chce sporządzić remanent na koniec roku. Co należy w nim ująć? Czy wyposażenie i środki trwałe podlegają temu remanentowi?
 8. Od jakiegoś czasu kupuje do firmy zimne napoje. Czy mogę ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych?
 9. Wydatek, który poniosłaś nie jest zakupem paliwa, więc nie możesz go zaksięgować jako zakup paliwa. Dlatego księgujesz go jako inny wydatek
 10. Masz dwie możliwości: 1. Możesz wprowadzić samochód na środki trwałe firmy poprzez oświadczenie o wprowadzeniu majątku prywatnego do firmy i odliczać od wydatków związanych z tym autem 50% VAT. Będziesz mogła wykorzystywać samochód prywatnie i w działalności. 2. Możesz też samochodu nie wprowadzać do środków trwałych tylko wykorzystywać go jako prywatny majątek w działalności na zasadach kilometrówki. Wtedy musisz robić szczegółową rozpiskę tras przejechanych w celach firmowych i wydatki związane z samochodem będą ujmowane w kosztach poprzez kilometrówkę
 11. Jeśli fakturę przekazałeś już kontrahentowi to nie możesz jej anulować. W takiej sytuacji musisz wystawić fakturę korygującą i wręczyć ją kontrahentowi. Pamiętaj też, żeby uzyskać od kontrahenta potwierdzenie odbioru korekty.
 12. To co w takim razie ujmuje się w remanencie dla celów PIT?
 13. Hej, doszły mnie słuchy, że likwidując działalność gospodarczą muszę sporządzić dwa remanenty: dla celów VAT i PIT. Co należy ująć w remanencie dla celów VAT?
 14. Przy mechanizmie odwrotnego obciążenia obowiązek naliczenia podatku VAT powstaje w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli wtedy gdy nastąpiła sprzedaż towaru przez dostawcę.
 15. Ubezpieczyłem samochód ale nie dostałem faktury tylko polisę ubezpieczeniową. Jak mogę wydatek ten zaliczyć do kosztów podatkowych? Czy polisa wystarczy?
 16. Proszę o poradę, tzn, chodzi mi o takie podstawowe informacje odnośnie sporządzenia spisu z natury przy zawieszeniu działalności. Z góry dziękuje za wszelką pomoc
 17. jeśli paragon posiada takie dane jak: data wystawienia,kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który identyfikuje go w sposób jednoznaczny,numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku,numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku,data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia,nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,kwotę należności ogółemto możesz potraktować go jako uproszczoną fakturę i zaksięgować. Jednak jeśli paragon nie posiada tych danych to musisz zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie faktury do paragonu.
 18. Jestem podatnikiem VAT ale nie jestem zarejestrowany do VAT-UE. Będę teraz sprzedawał towary kontrahentowi z Francji. Czy w związku z tym muszę się zarejestrować do VAT-UE? Czy mogę tego jakoś uniknąć?
 19. Zamierzam odbyć podróż samolotem z Katowic do Anglii, w celu przedstawienia oferty handlowej, a może jak dobrze pójdzie uda się nawiązać współpracę i pozyskać kontrahenta. Czy koszt takiego biletu mogę wliczyć w koszty firmowe?
 20. Tak, moja działalność jest związana z tymi dodatkowymi usługami, więc na pewno nie będzie problemu jeśli wystawie fakturę sprzedaży taką jak zwykle?
 21. Chciałbym prosić o pomoc, bo nie wiem jak najkorzystniej rozwiązać tą sytuację. Prowadzę działalność, a teraz dostałem propozycję pracy, która polega na podpisywaniu kontraktów na występy artystów. Jak najlepiej rozliczać przychody z tego źródła? Tak żeby było zgodne to z przepisami i żeby fiskus się nie "doczepił"?
 22. Witam wszystkich, mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić. Otóż zakupiłam w jednym ze sklepów internetowych towar, ale nie mam do niego faktury. Przypuszczam, że wyrzuciłam ją wraz z kartonem, w którym zapakowany był towar. Poprosiłam sprzedawcę o ponowne wystawienie faktury-sprzedawca zgodził się ale do tej pory jeszcze jej nie otrzymałam. Co mam zrobić? Jak wyegzekwować na sprzedawcy ponowne wystawienie faktury?
 23. Pewnie, że ktoś pomoże Jak nie chcesz wprowadzać samochodu do firmy i wykorzystywać go prywatnie i w działalności to przecież jest na to proste rozwiązanie. Prowadź do niego kilometrówkę. Do kosztów firmowych zaliczasz wtedy część wydatków, do wysokości kwoty, która wynika z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów przez określoną stawkę. Tutaj masz podane stawki i fajne wyjaśnienie o co chodzi w kilometrówce: http://poradnik.wfirma.pl/-kilometrowka-2015-stawka-za-1-kilometr Ale pamiętaj, że jak prowadzisz kilometrówkę to musisz dokładnie opisywać przebieg tras i przejechanych kilometrów. Wtedy możesz odliczyć sobie 50% podatku VAT od wydatków związanych w tym samochodem. O... i problem rozwiązany
 24. Dziękuje za odpowiedź. A czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak należy postąpić w analogicznej sytuacji ale do paragonu niefiskalnego? Gdzie klient przelał mi pieniądze i trzeba było je zwrócić.
×