Skocz do zawartości

złotarybka

Użytkownicy
  • Zawartość

    30
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez złotarybka

  1. Mam mały problem. Otóż wysłałam deklarację PIT za 2015 rok przez internet jednak na drugi dzień zorientowałam sie, że wyskoczył błąd w weryfikacji- wprowadziłam niepoprawne nazwisko. Ostatecznie PIT został wysłany ok 20 godzin po terminie. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
  2. Kupiłam paliwo na zagranicznej stacji benzynowej. Jak mam zaksięgować taki wydatek? Mogę odliczyć VAT? Samochód mam prywatny i używam go w firmie rozliczając wydatki poprzez kilometrówkę.
  3. Jeśli po wyliczeniu podatku dochodowego wyszła Ci zerowa zaliczka to nie masz obowiązku informowania o tym w jakikolwiek sposób urzędu skarbowego. Od roku 2007 został zniesiony obowiązek składania deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych. Ale pamiętaj, że jeśli podatek VAT nie wyjdzie Ci do zapłaty to i tak musisz złożyć zerową deklarację (jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT).
  4. A jak w takiej sytuacji należałoby zaksięgować zakup gruntów, które zostały zakupione do dalszej odsprzedaży?
  5. Mam takie pytanko: jeśli działalność została rozpoczęta 20 lutego, a pierwsza faktura związana z firmą została wystawiona 15 lutego to czy mogę taki wydatek zaksięgować? Dodam, że faktura dotyczy wykupienia domeny internetowej.
  6. Jasne, że tak! Pamiętaj, że wszystkie konta bankowe, które wykorzystujesz w działalności musisz zgłosić do US przez formularz CEIDG.
  7. Przepisy mówią, że przychod powstaje w dniu wydania towaru lub wykonania usługi. Ale jeśli pieniądze otrzymałas przed tymi zdarzeniami to przychód powstaje w dniu wpływu na konto paypal. Oznacza to, że fakturę sprzedaży wystawiasz z datą sprzedaży wpływu pieniędzy na konto paypal, pod warunkiem, że jest on wczesniejsza niz data wykonania usługi i data wystawienia faktury.
  8. Wszystko zależy od tego czy otrzymałeś fakturę pierwotną i ja zgubiłeś czy też faktura pierwotna w ogóle do Ciebie nie dotarła...
  9. W czy ta sama zasada dotyczy podatku dochodowego?
  10. Czy jeśli podatek VAT do zapłaty wyszedł mi 0 zł to czy w US muszę składać jakieś pisma czy deklaracje?
  11. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności poniosłam pewne koszty z nią związane jak, np. opłaty księgowe czy materiały reklamowe. Mam jednak problem, bo pomimo tego, że faktury zostały wystawiona na firmę to data ich wystawienia jest jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Czy wydatki te mogę w jakiś sposób zaliczyć do kosztów podatkowych?
  12. Dostałam fakturę i mam problem z jej zaksięgowaniem. Faktura jest za "cyfrowy druk wizytówek". Jednak wizytówki te nie są przeznaczone do wykorzystania przez mnie tylko do dalszej odsprzedaży klientowi, który je zamówił. Jak sama nazwa wskazuje faktura jest za usługę, więc czy mogę to zaksięgować jako zakup towarów handlowych czy może ująć jako zwykły wydatek? Proszę o pomoc w tej kwestii
  13. Hej, mam taki dylemat otrzymałam od kontrahenta zaliczkę i rozumiem, że muszę wystawić fakturę zaliczkową. Ale są sytuacje kiedy czasami wystawia się fakturę zaliczkową a czasem końcową. Od czego to zależy? Czy ktoś może mi to wyjaśnić tak prostymi słowami?
  14. Przez pomyłkę firmową fakturę opłaciłam z prywatnego konta. Czy w związku z tym muszę to jakoś sprostować? Czy wszystko jest ok?
  15. Klient chce, by na wystawionej przez mnie fakturze znajdowała się podstawa na jakiej jestem zwolniona z VAT. Czy muszę taką informację zamieścić?
  16. No to trafiłaś/eś na zacofanego klienta Bo większość osób woli obecnie dostawać faktury na maila niż bawić się w wysyłanie ich pocztą ale cóż klient nasz pan ;P Więc tak, zgodnie z przepisami faktury mogą być przesyłane lub udostępniane w formie elektronicznej jeśli kontrahent nie zgłosi przeciw temu sprzeciwu. Jeśli otrzymałaś/eś sprzeciw to musisz mu wysłać fakturę w wersji papierowej. A jeśli klient nie zgłosił sprzeciwu tylko prośbę o wystawienie duplikatu to wystawiasz mu duplikat.
  17. złotarybka

    zapłata VAT

    W przypadku zasad ogólnych zapłata podatku nie jest zależna od daty otrzymania należności od klienta ale od daty powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy zaś powstaje zazwyczaj z datą sprzedaży. Nie ma więc możliwości niewykazania przychodu w deklaracji VAT. Możesz jednak wystąpić do US z prośbą o rozłożenie zapłaty podatku na raty. Wtedy US nie będzie doliczał odsetek za nieuregulowanie zapłaty.
  18. chce wykorzystywać mój prywatny samochód w firmie i rozliczać przez kilometrówkę. Tylko zastanawia mnie jak to wygląda z wydatkami, bo jeśli zakupie paliwo to jak wygląda kwestia rozliczenia? Czy wydatki na paliwo nie mogą przekraczać wartości z kilometrówki?
  19. W przypadku samochodów używanych (co najmniej 6 miesięcy przed ich zakupem), jeśli samochód wprowadzany jest pierwszy raz do środków trwałych to możesz zastosować amortyzację przyspieszoną, czyli 40%. Wtedy okres amortyzacji skraca się do 2,5 roku. Przeczytaj sobie ten artykuł: http://poradnik.wfirma.pl/-samochod-uzywany-a-indywidualna-stawka-amortyzacji wiele Ci on wyjaśni
  20. Wyboru formy rozliczania zaliczek na podatek dochodowy dokonuje się raz w roku, ale zmiany tej nie możesz dokonać w trakcie roku podatkowego. Jeśli chcesz zmienić kwartalne rozliczanie zaliczki na miesięczne musisz to zgłosić do 20 lutego roku, od którego ma nastąpić zmiana. Zgłaszasz to w urzędzie skarbowym składając wniosek o zmianę sposobu rozliczenia z kwartalnego na miesięczne.
  21. Nie no spokojnie mój samochód nie jest a z tak drogi A tak z ciekawości jaki kurs przyjmuje się do przeliczeń?
  22. Ubezpieczyłam firmowy samochód. Ale oprócz ubezpieczenia obowiązkowego wykupiłam też dodatkowe AC. Coś obiło mi się kiedyś o uszy, że takiego dodatkowego ubezpieczenia nie mogę zaliczyć do kosztów firmowych. Czy to prawda?
  23. Jeśli weźmiesz udział w szkoleniu i nie rozszerzysz działalności o tą usługę to lepiej nie wrzucaj tego w koszty, bo jak przyjdzie urząd skarbowy to co mu powiesz? Że chciałeś świadczyć te usługi ale się rozmyśliłes? Lepiej nie ryzykuj i nie wrzucaj w koszty. Chyba że będziesz po szkoleniu i zaczniesz wynajmować nieruchomości to wtedy śmiało wrzucaj w koszty podatkowe!!!
  24. Musisz złożyć do US wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji na formularzu ORD-IN. Za złożenie takiego wniosku zapłacisz 40 zł, więc przygotuj sobie na to pieniążki
×