Skocz do zawartości

patryk80

Użytkownicy
 • Zawartość

  14
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. zatrudnienie ubezpieczonego w KRUSie

  w grę wchodzi jedynie zlecenie na stawkę nie wyższą niż połowa wynagrodzenia minimalnego, czyli 925 zł
 2. umowa dla osoby ubezpieczonej w KRUS

  w grę wchodzi jedynie zlecenie na stawkę nie wyższą niż połowa wynagrodzenia minimalnego, czyli 925 zł.
 3. deklaracja PIT po terminie

  W takim wypadku powinnaś zawiadomić urząd skarbowy o złożeniu zeznania po terminie, a żeby uniknąć kary trzeba złożyć tzw. czynny żal, w którym podaje się powód niedotrzymania terminu oraz zapłacić zaległość podatkową jak najszybciej.
 4. liczenie dni zwolnienia

  Pula 33 dni za które pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe obejmuje każdy dzień zwolnienia, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
 5. ulga na dziecko

  Ulge prorodzinną można również zastosować w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Ale trzeba pamiętać że może ją w całości odliczyć jeden z małżonków lub należy ją proporcjonalnie podzielić.
 6. Student zlecenie

  Nowe przepisy nie dotyczą umów zleceń zwieranych ze studentami. W tej kwestii nic się nie zmienia i w dalszym ciągu nie trzeba odprowadzać od nich składek.
 7. pit-11

  Można, pod warunkiem że deklaracja jest opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym. Jak wysyłasz PIT mailem, to koniecznie poproś pracownika o potwierdzenie otrzymania takiej wiadomości.
 8. pit-11

  Pracodawca musi przekazać pracownikowi PIT 11 do końca lutego. Jeśli go nie otrzymasz to powiadom oficjalnie byłego pracodawce o tym fakcie, najlepiej poczta za potwierdzeniem odbioru. A jak bedzie sie uchylał od przekazania Tobie deklaracji to zgłoś to w urzędzie skarbowym, wtedy instytucja powinna nałożyć na niego kare. W razie czego możesz też starać się o wydanie zaświadczenia z US o uzyskanych dochodach i odprowadzonych zaliczkach
 9. PIT 11

  PIT-11 należy przekazywać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania pracownika.
 10. lokata na koncie firmowym

  Odsetki od lokat bankowych na koncie firmowym są przychodem. Jeżeli prowadzisz KPiR to musisz je wykazać w kolumnie 8 pozostałe przychody w przypadku prowadzenia pełnej księgowości traktowane jest to jako przychód finansowy.
 11. nieobecność pracownika

  Jeżeli nie ma kontaktu z pracownikiem to można traktować to jako porzucenie pracy. Możesz rozwiązać umowę w trybie dyscyplinarnym i przesłać mu świadectwo pracy i uzasadnienie rozwiązania umowy pocztą za potwierdzeniem odbioru. Jeżeli firma poniosła z tego tytułu szkode to masz prawo do odszkodowania.
 12. strata

  jak za 2015 osiągnęłaś dochód z działalności to w zeznaniu rocznym mozesz odliczyć max po 50% straty poprzednich pięciu lat w których wystąpiła. Czyli jak za 2014 miałaś np. 5000 straty to w deklaracji za2015 możesz wykazać maksymalnie 2500 zł. Jak w następnym roku osiągniesz dochód to możesz odliczyć pozostałą część.
 13. Jeżeli w styczniu skończyła 55 lat to za styczeń jeszcze trzeba opłacić te składki. Jesteś zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP od lutego
 14. Urlop wychowawczy

  Do ZUS nie trzeba składać wniosku pracownika o udzielnie urlopu wychowawczego czy potwierdzenia udzielenia takiego urlopu- należy jedynie przekazać deklarację rozliczeniowe. Wraz z deklaracją DRA należy wysłać raporty imienne ZUS RSA i ZUS RCA, gdzie pracownik jest wykazany z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia.
×