Skocz do zawartości

Irena

Użytkownicy
  • Zawartość

    5
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  1. W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca ma prawo do proporcjonalnego zmniejszenia składek na ubezpieczenia za czas choroby, które opłaca z tytułu prowadzonej działalności. Możliwość ta jest zarezerwowana dla osób, które zgłosiły się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i uzyskały zasiłek chorobowy z ZUS. Dokładnie tak samo jest w przypadku L4 na opiekę na członka rodziny. Dotyczy to jednak tylko składek społecznych. Składka zdrowotna nie podlega pomniejszeniu. W celu otrzymania zasiłku chorobowego przedsiębiorca musi przekazać zwolnienie lekarskie wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3b.
  2. Jestem zatrudnia na stanowisku księgowej w jednej z firm. W biurze na recepcji pracuje dziewczyna w niepełnym wymiarze godzin. Codziennie pracuje ona do 14 a do 16 otwarte jest biuro. Szef ostatnio powiedział, że to ja mam ją zastępować na tym stanowisku przez te dwie godziny. Czy faktycznie może mi delegować takie polecenie? Ostatecznie nie zostałam zatrudniona na stanowisku recepcjonistki tylko księgowej. proszę o pomoc
  3. Mam pewien problem. Złożyłam wypowiedzenie, które obowiązuje od 22.04 do 07.05. Od 25.04 dostałam L4 na dziecko. Mój szef powiedział, że jak przyjmie moje L4 to okres wypowiedzenia będzie się liczył od dnia powrotu ze zwolnienia. Czy tak faktycznie jest? Proszę o pomoc.
  4. Po wielu latach pracy w korporacji, dojrzałam do podjęcia wyzwania i założenia własnego biznesu. Pytałam o opinie już wiele osób, ale może tutaj też ktoś napisze jakąś cenną uwagę. A mianowicie chiałabym zacząć robić meble z euro-palet. Oczywiście początki będą raczej manufakturą na zamówienie, a co przyniesie czas zobaczymy. Myślałam o połączeniu swoich sił z projektantem wnętrz. co o tym sadzicie? podoba wam się taki pomysł? Skorzystalibyście z usług takiej firmy?
  5. Mam pytanie. Od dwóch miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim (jestem w ciąży). Tak się zastawiam czy w tym czasie kiedy przebywam na L4 mogę dodatkowo wykonywać inne prace, np na umowę zlecenie?
×