Skocz do zawartości
canvas

praca zdalna

Rekomendowane odpowiedzi

Do końca lipca mam kontrakt z firmą z UK (tak jak w Polsce umowa o pracę). Od sierpnia wracam do kraju, a firma zaproponowała mi dalszą pracę ale na zasadzie współpracy firm. Czyli musiałbym założyć własną działalność. Czy to jest opłacalne ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest kilka kwestii z tym związanych, ale oczywiście wszystko zależy od tego ile będziesz zarabiał :) jak stawki z UK to zapewne będzie to opłacalne :) nie wiem jak jest w przypadku współpracy z byłym pracodawcą z zagranicy, o to najlepiej zapytać w ZUS i US:

1. składki ZUS dla nowego przedsiębiorcy przez 2 lata są w wartości preferencyjnej (ok 420 zł), ale pod warunkiem że nie pracujesz dla byłego pracodawcy - jak jest z podmiotami zagranicznymi to podpytaj w swoim ZUS

2. podatek dochodowy - wg skali 18%, lub liniowo 19%- co do drugiego też jest obostrzenie, że nie można go wziąć w pierwszym roku podatkowym, jeśli pracuje się dla byłego pracodawcy- to trzeba ustalić z US

3. VAT- tu za to dobra wiadomość, bo przy świadczeniu usług dla firmy z UK stosujesz stawkę NP- opodatkowanie jest w UK. Ale od zakupu wszystkich art i sprzętów do firmy masz prawo odzyskać VAT, stąd będą zwroty podatku z US

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Canvas- jak Ci wychodzi praca zdalna? ja tez się do tego przymierzam, ale praca w domu do po prostu masakra.. 24 h w jednym pomieszczeniu.. śpisz, pracujesz, żyjesz- na dłuższą metę to chyba męczące ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grunt to dobra organizacja. Przede wszystkim wydzielone miejsce pracy- osobne pomieszczenie, w którym wyłącznie pracuję. Najgorzej jest pracować w pokoju z łóżkiem... wstajesz rano, przeciągasz się i już jesteś w pracy :P

Poza tym trzeba sobie narzucić stałe godziny, w Anglii jest inna godzina, więc zaczynam od 9, kończę zwykle koło 18-18:30

Fakt, można się w tym domu zakisić.. ale za to wychodzę 2 x dziennie na spacery z psem, dzięki czemu mam okazję złapać trochę słońca i świeżego powietrza. Wszystko jest kwestią dogrania i da się tak pracować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oooo właśnie, organizacja czasu pracy to jest najważniejsze. Wyznaczasz sobie cel i to masz zrobić na dziś. Nie ma filmików na youtube i innych pożeraczy czasu. Trzeba wpaść w jakiś taki trybik pracy, że te 8 (czy więcej godzin) to nie czas prywatny. Bo przecież jak nie będziesz efektywnie pracować to niczego się nie dorobisz.. W dzisiejszych czasach (o ile nie masz zaplecza ze strony zamożnej rodziny) możesz do czegoś w życiu dojść wyłącznie swoją pracą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
takie nie odrywanie się od pracy jest niestety bardzo trudne...szczególnie teraz w czasach facebooka :P

Dokładnie! Dlatego przedsiębiorcy instalują czasem odpowiednei oprogramowanie, które monitoruje ile czasu pracownicy spędzają na przeglądaniu stron www. Innym wyjściem może być... zablokowanie FB :) Ale dziwnie by to wyglądało, gdyby samozatrudniony przedsiębiorca sam sobie blokował dostęp do stron żeby się nie rozpraszać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Według mnie nie trzeba zakładać własnej działalności, ponieważ będziesz nadal zatrudniony w poprzedniej firmie, z tym, ze nie będziesz pracował na miejscu, tylko we własnym domu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przecież napisał że

firma zaproponowała mi dalszą pracę ale na zasadzie współpracy firm

Więc firmę założyć by musiał. Czy jest to opłacalne? Pewnie że tak, jeżeli w miarę dobrze płacą. Jakie kwoty wchodzą w grę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi