Skocz do zawartości
november

Kilometrówka - o co chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Używam mojego samochodu w działalności. Wiem, że powinienem prowadzić kilometrówkę i tak też robię. Zapisuję sobie przejechane trasy. Biorę też faktury za paliwo itp. Co teraz? Pomóżcie, bo ja tego nie ogarniam :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ewidencji przebiegu pojazdu wpisujesz sobie przejechane kilometry. Na koniec miesiąca sumujesz sobie przejechane służbowo km i mnożysz przez stawkę wskazaną w ustawie. Jednocześnie zbierasz faktury, które dotyczą zakupów związanych z tym samochodem.

Wydatki z tytułu wykorzystywania w ramach prowadzonej działalności samochodu osobowego nie stanowiącego majątku firmy, ujmuje się w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jednym wpisem na koniec miesiąca. Ewidencja następuje na podstawie zestawienia wydatków, sporządzanego przez przedsiębiorcę. Zestawienie to powinno składać się z odpowiednich dokumentów (rachunków, faktur), które jednoznacznie potwierdzą dokonanie określonych wydatków.

Wydatki w ramach kilometrówki naliczasz narastająco od początku roku. Oznacza to, że na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąca) w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodu, musisz porównać ze sobą dwie kwoty: kwotę narastającą wynikającą z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr oraz kwotę narastającą od początku roku wynikającą z faktur oraz rachunków dokumentujących poniesione wydatki w związku z użytkowaniem samochodu.

Jeśli w danym miesiącu poniesione wydatki przekroczą limit określony liczbą przejechanych kilometrów oraz stawką za przejechany kilometr, nie są kosztem uzyskania przychodu w miesiącu bieżącym. Mogą natomiast przejść na poczet rozliczeń kolejnych okresów, jeśli pozwoli na to limit kilometrówki. W przypadku gdy poniesione wydatki w okresie bieżącym są mniejsze od limitu określonego kilometrówką, całość kwoty stanowi koszt uzyskania przychodu a niewykorzystany limit z kilometrówki przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy. Oznacza to, iż w przyszłym okresie możemy ponieść większe wydatki (przy założeniu takiego samego limitu kilometrówki). Przedsiębiorcy nie mogą przenieść ewentualnej nadwyżki limitu kilometrówki w danym roku na następny rok podatkowy. Koniec roku oznacza również zakończenie ewidencji przebiegu pojazdu za dany rok.

Mam nadzieję, że udało mi się napisać to jasno i zwięźle ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi