Skocz do zawartości
november

Kilometrówka - o co chodzi?

Rekomendowane odpowiedzi

Używam mojego samochodu w działalności. Wiem, że powinienem prowadzić kilometrówkę i tak też robię. Zapisuję sobie przejechane trasy. Biorę też faktury za paliwo itp. Co teraz? Pomóżcie, bo ja tego nie ogarniam :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ewidencji przebiegu pojazdu wpisujesz sobie przejechane kilometry. Na koniec miesiąca sumujesz sobie przejechane służbowo km i mnożysz przez stawkę wskazaną w ustawie. Jednocześnie zbierasz faktury, które dotyczą zakupów związanych z tym samochodem.

Wydatki z tytułu wykorzystywania w ramach prowadzonej działalności samochodu osobowego nie stanowiącego majątku firmy, ujmuje się w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, jednym wpisem na koniec miesiąca. Ewidencja następuje na podstawie zestawienia wydatków, sporządzanego przez przedsiębiorcę. Zestawienie to powinno składać się z odpowiednich dokumentów (rachunków, faktur), które jednoznacznie potwierdzą dokonanie określonych wydatków.

Wydatki w ramach kilometrówki naliczasz narastająco od początku roku. Oznacza to, że na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąca) w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodu, musisz porównać ze sobą dwie kwoty: kwotę narastającą wynikającą z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr oraz kwotę narastającą od początku roku wynikającą z faktur oraz rachunków dokumentujących poniesione wydatki w związku z użytkowaniem samochodu.

Jeśli w danym miesiącu poniesione wydatki przekroczą limit określony liczbą przejechanych kilometrów oraz stawką za przejechany kilometr, nie są kosztem uzyskania przychodu w miesiącu bieżącym. Mogą natomiast przejść na poczet rozliczeń kolejnych okresów, jeśli pozwoli na to limit kilometrówki. W przypadku gdy poniesione wydatki w okresie bieżącym są mniejsze od limitu określonego kilometrówką, całość kwoty stanowi koszt uzyskania przychodu a niewykorzystany limit z kilometrówki przechodzi na kolejny okres rozliczeniowy. Oznacza to, iż w przyszłym okresie możemy ponieść większe wydatki (przy założeniu takiego samego limitu kilometrówki). Przedsiębiorcy nie mogą przenieść ewentualnej nadwyżki limitu kilometrówki w danym roku na następny rok podatkowy. Koniec roku oznacza również zakończenie ewidencji przebiegu pojazdu za dany rok.

Mam nadzieję, że udało mi się napisać to jasno i zwięźle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×