Skocz do zawartości
Graficzka

Świadczenie usług w UE a brak NIP UE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
mam taki problem, że w zeszłym miesiącu wykonałam usługę dla kontrahenta z Francji. Wystawiłam mu fakturę z 23% VAT, gdyż właściwie nie wiedziałam nic o rozliczeniach w UE. Niedawno dowiedziałam się, że kiedy świadczę usługi komuś z UE, kto ma NIP UE (mój kontrahent ma), to powinnam wystawić fakturę ze stawką nie podlega i też mieć NIP UE.
Nie wiem jak to teraz rozwiązać wstecz, skoro poprzedni miesiąc rozliczony. Czy ktoś miał może taką sytuację?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Łatwo nie będzie, ale damy radę :)
1. Musisz zarejestrować się jako podatnik VAT-UE - do tego wykorzystujesz formularz VAT-R, który składasz do US. Nie można zarejestrować się "wstecz", zatem rejestracji dokonujesz na bieżąco.
2. Korekta faktury - jak już się zarejestrujesz i dostaniesz NIP UE, musisz skorygować fakturę wystawioną błędnie z 23% VAT - trzeba będzie zmienić stawkę na nie podlega oraz przed NIP-em wstawić przedrostek PL.
3. Deklaracja VAT UE - ale uwaga! za ten miesiąc, w którym doszło do transakcji i w którym wystawiłaś pierwotną fakturę, deklaracje unijne muszą się zgadzać między kontrahentami w obu krajach, więc nie można tego zrobić na bieżąco.
4. Korekta deklaracji VAT - począwszy od miesiąca, w którym był błąd, aż do ostatniej wystawionej (mam nadzieję, że nie było to bardzo dawno :)).

Sugerowałbym też złożenie czynnego żalu, że nigdy wcześniej nie prowadziłaś interesów z unijnym kontrahentem i w związku z tym z niewiedzy wynikła taka sytuacja.
Myślę, że o wszystkim pamiętałem, daj znać jak poszło :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za pomoc... Wydawało się skomplikowane, ale jak na razie wszystkich formalności chyba dopełniłam. Miałam tylko pewne obawy co do tego, jak zareagują w US, ale nie było komplikacji specjalnych - może dlatego, że czynny żal także złożyłam.

W każdym razie - bardzo dziękuję, sama bym tego chyba nigdy nie ogarnęła :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi