Skocz do zawartości
Grand

Lista obecności

Rekomendowane odpowiedzi

Lista obecności powinna zawierać:

  • wskazany okres, za który jest prowadzona (najbardziej przejrzyste są listy miesięczne, z wyszczególnionym każdym dniem miesiąca),
  • imię i nazwisko pracownika, którego lista dotyczy,
  • dane kierownika jednostki - wskazanie osoby odpowiedzialnej za potwierdzenie faktycznego stanu z tym deklarowanym na liście,
  • podpisy pracownika i kierownika jednostki.

Prowadzenie listy obecności, co do zasady, nie jest wymagane. Obowiązek umieszczenia sposobu potwierdzenia przybycia i obecności pracownika w pracy w regulaminie pracy występuje dopiero, gdy liczba zatrudnionych przekroczy 20 osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracodawca ma co do zasady swobodę wyboru przyjętego w zakładzie sposobu potwierdzania przez pracownika przybycia i obecności w pracy. Najczęściej pracodawcy realizują ten obowiązek poprzez zobowiązanie pracowników do podpisywania list obecności, czasem ze wskazaniem godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Ma to związek z bezwzględnym obowiązkiem prowadzenia ewidencji czasu pracy zatrudnionych pracowników. Lista obecności ze wskazaniem godziny wejścia / wyjścia i własnoręcznym podpisem pracownika wyczerpuje ten obowiązek.

Coraz częściej spotykane jest potwierdzanie obecności w pracy poprzez wykorzystanie systemów odwołujących się do narzędzi pracy, w które zostali wyposażeniu pracownicy. A konkretnie systemy oparte na logowaniu się na sprzęcie komputerowym, z użyciem hasła lub tokena będącego w użyciu tylko tego jednego pracownika.
W większych firmach, szczególnie tych które przywiązują dużą wagę do dyscypliny pracy, do potwierdzania służą karty magnetyczne, zegarowe albo innego rodzaju elektroniczne rejestratory obecności w pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×