Skocz do zawartości
Estera

Samochód - ile do kosztów?

Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałam, że istnieje limit zaliczania w koszty wartości samochodu. Kupiłam auto za ok. 100 000 zł, w jaki sposób powinnam zaliczyć je w koszty? Czy obowiązują mnie jakieś ograniczenia?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia samochodu osobowego można zaliczyć maksymalnie równowartość 20 000 euro. Zatem w tym przypadku nie będzie można zaliczyć do kosztów całej wartości pojazdu, tylko ograniczoną kwotę po przeliczeniu na złotówki (z dnia poprzedzającego wystawienie faktury).

Przy samochodzie o tej wartości należy pamiętać także o ograniczeniu w zaliczaniu do kosztów polisy AC - w tym przypadku można zaliczyć do kosztów tylko część proporcjonalnie przypadającą na wartość samochodu zaliczoną do kosztów. Takie ograniczenie nie obowiązuje w przypadku ubezpieczenia OC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A z jaką datą mam w takim razie dokonać przeliczenia kwoty z euro na złotówki? Z datą wystawienia faktury, sprzedaży czy wprowadzenia samochodu na środki trwałe?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przeliczenia należy dokonać na podstawie kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Jeśli wartość wyjdzie inna, niż wartość rzeczywiście opłacona, konieczne będzie także zaksięgowanie różnic kursowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi