Skocz do zawartości
Manfred

zlecenie bez wynagrodzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mogę zawrzeć umowę zlecenie, która przewiduje wykonanie czynności nieodpłatnie? Ewentualnie, czy w umowie może być zapisane, że jedynym przychodem zleceniobiorcy będzie otrzymanie uczestnictwa w szkoleniu opłaconym przez zleceniodawcę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie samej możliwości zawarcia nieodpłatnej umowy zlecenia:

Zgodnie z art. 735. § 1. Kodeksu Cywilnego "jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.§ 2. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy."

Istnieje więc prawne domniemanie odpłatności zlecenia. Powinno być więc wyraźnie wskazane w umowie, że wykonana zostanie nieodpłatnie. Tak aby z zapisu wynikało jednoznacznie, że obie strony umowy zgadzają się na nieodpłatność.

Inną kwestią jest pokrycie kosztów szkolenia zleceniobiorcy:

Jeżeli w umowie zostanie zapisane, że "przychodem zleceniobiorcy będzie otrzymanie szkolenia zapłaconego przez zleceniodawcę" będzie to równoznaczne z koniecznością uznania kwoty szkolenia jako wynagrodzenia zleceniobiorcy i konieczność jego oskładkowania i opodatkowania. Wartość sfinansowanych zleceniobiorcy kosztów szkolenia stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz podstawę opodatkowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mogę zawrzeć nieodpłatną umowę zlecenie z żoną? Miałaby nieodpłatnie pomagać mi w pracach organizacyjnych związanych z moją działalnością. Czy wtedy powinienem opłacać za nią składki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomoc osoby współpracującej z przedsiębiorcą przy wykonywaniu działalności gospodarczej może mieć zarówno charakter odpłatny, jak i nieodpłatny.

Umowa zlecenia może mieć charakter nieodpłatny. Zgodnie z art. 735 K.c., jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeśli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. W świetle powyższego, strony umowy zlecenia mogą "umówić się", że umowa zlecenia będzie nieodpłatna.

W kwestii rozstrzygnięcia ubezpieczeń przez osobę wykonującą umowę zlecenia nieodpłatnie, ZUS na swojej stronie internetowej w zakładce pt. "Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania" wyjaśnił, że: "(…) Ustawa (Kodeks cywilny - przypis redakcji) dopuszcza więc - jeśli zostanie to wyraźnie określone w umowie - nieodpłatne wykonywanie umowy zlecenia. Jeżeli zatem nieodpłatny charakter umowy zlecenia wynika wyraźnie z jej postanowień - umowa ta nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych.". Biorąc pod uwagę wyjaśnienie ZUS, osoba wykonująca nieodpłatnie umowę zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym (także ubezpieczeniu zdrowotnemu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę w takim razie rozwiać moje wątpliwości:

żona od czasu do czasu pomaga mi w prowadzeniu działalności. Zdarza się tak, że załatwia sporo spraw (dokumenty itd.), a częściej są takie okresy kiedy nie pomaga w ogóle, bo sam radzę sobie ze wszystkim.

Czy w takim razie mogę podpisać z nią umowę zlecenia bez wynagrodzenia, tak aby formalnie wszystko było w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem czysto teoretycznym - tak, jest to możliwe.
Pomimo, iż istnieje prawne domniemanie odpłatności umowy zlecenia, to można zawrzeć taką umowę bez wynagrodzenia. W tym celu należy ująć odpowiedni zapis, nie budzący wątpliwości, że obie strony umowy wyrażają taką wolę.
Członek rodziny pozostający z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i pomagający w prowadzeniu tej działalności traktowany jest jak osoba współpracująca. Co do zasady za osobę taką odprowadza się składki ZUS na takich samych zasadach jak za przedsiębiorcę. Wyjątkiem jest właśnie zawarcie z małżonkiem umowy zlecenia. Co istotne w przypadku zawarcia z osobą współpracującą umowy zlecenia podstawę wymiaru składek stanowi uzyskany z tego tytułu przychód.
Jeżeli więc małżonek wykonuje czynności na podstawie nieodpłatnej umowy zlecenia nie rodzi to obowiązku ubezpieczeń społecznych.

Warto jeszcze poruszyć aspekt praktyczny:

Przede wszystkim ZUS może zakwestionować zawarcie nieodpłatnej umowy zlecenia, jako próby uniknięcia zapłaty składek. Wynika to z tego, że osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia współpracy do dnia jej zakończenia. Tak stanowi art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 13 ust. 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Kolejna rzecz to ustalenie, czy faktycznie pomoc małżonki w prowadzonej działalności ma charakter stały i istotny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 23 i 27 nakłada na małżonków obowiązek wzajemnej pomocy i współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeśli zatem okazjonalnie pomoc przy prowadzeniu działalności gospodarczej małżonkowi przedsiębiorcy świadczy współmałżonek prowadzący wspólne gospodarstwo domowe, to jego praca powinna być traktowana jako wypełnienie obowiązku pomocy i współdziałania dla dobra rodziny i nie ma charakteru odpłatnego. Nie ma wówczas konieczności tworzenia umowy.

Pomocne w ustaleniu powyższego może być orzecznictwo. Sąd Najwyższy w wyroku z 20 maja 2008 r. (II UK 286/07) stwierdził, że „za współpracę przy prowadzeniu działalności gospodarczej powodującą obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych uznać należy taką pomoc udzieloną przedsiębiorcy przez jego małżonka, która ma charakter stały i bez której stanowiące majątek wspólny małżonków dochody z tej działalności nie osiągałyby takiego pułapu, jaki zapewnia ich współdziałanie przy tym przedsięwzięciu”.

Reasumując, proszę zastanowić się, jaki będzie charakter współpracy małżonki w Pana działalności gospodarczej. Czy zawieranie takiej umowy będzie w ogóle konieczne, lub czy nie będzie to stanowiło nadużycia w świetle przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×