Skocz do zawartości
Zygmunt

Paragony za autostradę

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy od paragonu. Jeśli paragon dotyczy trasy dłuższej niż 50 km i ma niezbędne dane: numer i datę wystawienia, imię i nazwisko albo nazwa podatnika (czyli wystawcy paragonu), numer NIP podatnika, informacje pozwalające na identyfikację usługi, kwotę podatku i kwotę należności ogółem;
to taki paragon można potraktować jako fakturę. Wtedy też można odliczyć od niego VAT.

Jeśli paragon nie spełnia powyższych danych, albo jest na krótszą trasę, to nie może być fakturą. Wtedy można go zaksięgować przez dowód wewnętrzny. W tym przypadku nie jest konieczne księgowanie ich osobno, można to zrobić zbiorczo na zakończenie miesiąca, tylko trzeba pamiętać żeby pod dowód wewnętrzny podpiąć wszystkie dotyczące go paragony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Podatnik_Spec - na pewno warunek 50 km dotyczy paragonów za autostradę ? Zobacz rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur,  par 3 pkt 4:

"Faktura dokumentująca przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, powinna zawierać (...)"

Moim zdaniem warunek odległości większej niż 50 km dotyczy biletów a nie paragonów za autostradę. Zatem jeśli paragon za autostradę spełnia pozostałę opisane przez Ciebie warunki (numer i datę wystawienia, imię i nazwisko albo nazwa podatnika itd) to można go traktować jak fakturę i tak księgować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×