Skocz do zawartości
Benio

Udostępnienie dokumentów pracownikowi

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem od pracownika pismo z prośbą o udostępnienie dokumentów, na podstawie których zostało obliczone jego wynagrodzenie. W piśmie podał art.85 par.5 Kodeksu Pracy. Jakie dokumenty muszę mu udostępnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek udostępnienia pracownikowi na jego wniosek dokumentów, na podstawie których zostało wyliczone jego wynagrodzenie, wynikający z art. 85 § 5 Kodeksu pracy, dotyczy wyliczenia każdej należności ze stosunku pracy. W związku z tym, należy przedstawić pracownikowi ewidencje, na podstawie których zostało naliczone wynagrodzenie, czyli imienną kartę wynagrodzeń oraz ewidencję czasu pracy, w której zawarte są informacje dotyczące korzystania z urlopów, przebywania na zwolnieniu chorobowym, czy innych nieobecności.
Pracownikowi należy także udostępnić dokumentacje, w której są obliczane dodatki do wynagrodzenia, np. ekwiwalenty, premie itp. lub potrącenia.
Jako udokumentowanie naliczonego wynagrodzenia może Pani przekazać pracownikowi "pasek płac", na którym widoczne są poszczególne składniki wynagrodzenia.
Na żądanie pracownika, pracodawca ma obowiązek udostępnić do wglądu nie tylko dokumenty, na podstawie których obliczono jego wynagrodzenie, ale także regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy oraz wyjaśnić ich treść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×