Skocz do zawartości
Ciskowik

Zlecenie płatne za godziny

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pracownika na umowie zlecenie, którego wynagrodzenie zależy od przepracowanych godzin. Zwykle jest to kwota ok 800-900 zł za miesiąc, liczyłem podatek wg skali - 18%. Jednak w tym miesiącu z uwagi na jego wyjazd wypracował tylko 15 godzin, przez co wynagrodzenie wynosi 180 zł. Czytałem, że przy wynagrodzeniach niższych od 200 zł, stosuje się podatek zryczałtowany. Czy mogę rozliczyć taką umowę podatkiem ryczałtowym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem jest możliwe, jeżeli kwota wynagrodzenia określona w umowie nie przekracza 200 zł, a umowa została zawarta z osobą, która nie jest pracownikiem płatnika. Jednak gdy umowa cywilnoprawna zostaje podpisana z osobą, która nie jest pracownikiem płatnika, a wynagrodzenie jest określone w stawce godzinowej (iloczyn przepracowanych godzin i określonej stawki za godzinę pracy), to do rozliczenia takiej umowy należy zastosować opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli umowa powinna zostać rozliczona tak samo jak do tej pory.

Nie można zastosować zryczałtowanej formy opodatkowania, ponieważ umowa nie zawiera konkretnej kwoty wynagrodzenia, a jedynie stawkę za godzinę realizacji zlecenia. W związku z tym kwota należności jest uzależniona od ilości wypracowanych godzin.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się, gdyż wynagrodzenie musi zostać opodatkowane na zasadach ogólnych, w związku z tym jest uwzględniane w deklaracji PIT-11, którą należy przekazać pracownikowi oraz do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego kolejnego roku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi