Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam rozpocząć prowadzenie sklepu internetowego. Na początek asortyment niewielki ale mam nadzieję się rozwijać. Nie wiem jednak co wybrać jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są plusy i minusy z praktycznego punku widzenia? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeżeli księgowość chcesz prowadzić samodzielnie wówczas polecam jdg na ewidencjach uproszczonych (kpir, ewidencja przychodów). 

jednak pozostaje jeszcze kwestia odpowiedzialności, na którą też warto zwrócić uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Generalnie ze zwolnienia można skorzystać jeżeli wysokość sprzedaży nie przekroczy 20 000 zł. Przy sprzedaży przez internet zwolnienie jest też możliwe jeżeli płatność nastąpi przelewem (za pośrednictwem banku, poczty czy spółdzielczej kasy) ważne, aby udokumentowana była kwota, kto płaci i za co. Najpierw jednak trzeba wziąć pod uwagę czy towary, które są sprzedawane nie cą całkowicie wykluczone ze zwolnienia i tu może się pojawić problem, bo z jednej strony warunki do zwolnienia są spełnione i wiele osób się tym sugeruje... Z drugiej przepisy konkretnie podają przy jakiej sprzedaży kasa musi być bezwzględnie. Jeżeli chciałabyś dokładnie wiedzieć kiedy trzeba mieć kasę to możesz poczytać o tym np. tutaj: http://cenabiznesu.pl/-zmiany-w-prawie-kto-od-stycznia-2015-musi-posiadac-kase-fiskalna ew znalazłam też artykuł, który konkretnie odnosi się do kasy w sklepie internetowym: http://poradnik.wfirma.pl/-sprzedaz-przez-internet-a-kasa-fiskalna 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wróciłabym do tej odpowiedzialności. W jednoosbowej działalności gospdoarczej to wiem odpowiadam za wszystko sama a w spółce jak to jest? Jak będzie jednoosobowa z o.o. (bo chyba takie coś jest możliwe) to czy i tak nie zwala się wszytsko na mnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest temat, który mnie bardzo nurtuje - jakie są korzyści z założenia spółki z o.o.? Czy tam przypadkiem nie ma więcej formalności (zgłaszanie sprawozdań do KRS itp.)? Dziękuję z góry za odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Dnia 27.11.2017 o 19:43, goska12 napisał:

To jest temat, który mnie bardzo nurtuje - jakie są korzyści z założenia spółki z o.o.? Czy tam przypadkiem nie ma więcej formalności (zgłaszanie sprawozdań do KRS itp.)? Dziękuję z góry za odpowiedź!

Witam, 

wszelkie zmiany w zakresie spółek należy zgłaszać do KRS, zarówno utworzenie i likwidację spółki, jak także zmianę w zarządzie, adresu, PKD i inne

Paweł

Specjalista on-line

formularze-krs.pl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, oczywiście że spółka z o.o. wymaga nieco więcej formalności, dodatkowo trzeba pamiętać że i kosztów - zgłoszenia w krs wymagane dla spółek z o.o. są płatne natomiast zgłoszenia w CEIDG jednoosobowych działalności gospodarczych czy spółek cywilnych już nie wymagają opłat. Różnica polega także na formie księgowości - spółki z o.o. wymagają prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych (usługa droższa niż prowadzenie kpir/ewidencji przychodów przez małą firmę - jednoosobową działalność gospodarczą). Często z prowadzeniem spółki związane jest również podwójne opodatkowanie - raz jako spółka a dwa jako pracownik lub właściciel otrzymujący dywidendę. 

Natomiast to zwykle wskazywane jest jako atut spółki z o.o. to odpowiedzialność przenoszona na podmiot a nie na samą osobę fizyczną - spółka odpowiada kapitałem spółki natomiast jednoosobowy przedsiębiorca całym swoim majątkiem. Jednak jak spojrzymy na praktykę nie zawsze jest tak różowo w spółce - wie to każdy właściciel który chciał zaciągnąć kredyt na spółkę - wymaga się zwykle od niego bowiem poświadczenia własnym majątkiem. Dodatkowo jeżeli zostanie udowodnione że właściciel przyczynił się do upadłości spółki odpowiedzialność zostaje rozszerzona. 

Artykuł szczerzej opisujący zagadnienie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cit-15-jednoosobowa-dzialalnosc-czy-spolka-z-o-o-co-sie-oplaca

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi