Skocz do zawartości
Maniek

Pomniejszenie deklaracji DRA za okres choroby

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie maja odwiesiłem działalność gospodarczą. Do ubezpieczeń zgłosiłem się w terminie i wyraziłem chęć podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Opłacam składki od standardowej wysokości. W lipcu pochorowałem się i związku z tym złożyłem dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę zasiłku chorobowego.

Niestety, odmówili mi wypłaty zasiłku chorobowego. Argumentując, że od momentu objęcia siebie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nie upłyneło 90 dni karencji.

No dobrze, ale czy mimo braku wypłaty zasiłku, to mogę pomniejszyć deklarację i pomniejszyć składki za okres choroby ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli jako przedsiębiorca terminowo opłacasz składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nieprzerwanie przez okres ponad 90 dni, wówczas w przypadku choroby masz prawo do zasiłku chorobowego.

Do chwili wydania przez ZUS decyzji stwierdzającej prawo do zasiłku chorobowego lub wypłaty tego zasiłku, opłacasz składki ZUS tak, jakbyś nie posiadał prawa do zasiłku , czyli opłacając składki w pełnej wysokości jakie Cię obowiązują.

Natomiast, gdy nie masz prawa do zasiłku, uniemożliwia to pomniejszenie deklaracji rozliczeniowej za okres choroby i tym samym nie możesz pomniejszyć składek za jej okres.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi