Skocz do zawartości
mrówka

Za niskie wynagrodzenie minimalnej płacy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podpisana umowę o prace z pracownikiem na pełnym etacie od połowy sierpnia.

Jego wynagrodzenie ustaliłam na poziomie 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę gdyż otrzymałam informację, że to jego pierwsza praca.

Jednak pracownik zwrócił się do mnie z uwagą, że jego kwota jest nie prawidłowa.

Teraz mam wątpliwości, czy słusznie wyliczyłam pracownikowi wynagrodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Minimalne wynagrodzenie na rok 2015 jest ustalone na poziomie kwoty 1750 zł brutto w przypadku pełnego etatu.
Możliwość zastosowania 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę istnieje dla osoby dla której będzie to pierwsza praca w życiu zawodowym.

Lepiej się upewnij, czy aby na pewno przysługiwało Ci prawo skorzystania z płacy minimalnej na poziomie 80 %.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tej sytuacji, powinnaś dokonać wypłaty wyrównania w wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia.
Nie powoduje to jednak konieczności sporządzenia dokumentów rozliczeniowych korygujących. Dla rozliczenia składek i podatku ważny jest bowiem moment wypłaty wynagrodzenia (lub postawienia go do dyspozycji pracownika).

W związku z tym, kwotę wyrównania wynagrodzenia ty jako pracodawca uwzględnisz w podstawie wymiaru składek za miesiąc, w którym dokonasz jego wypłaty.

Zwróć uwagę, że wraz z wypłatą zaległego wynagrodzenia pracodawca jest zobowiązany do zapłaty odsetek w ustawowej wysokości za okres, w którym pozostawał w zwłoce.

Odsetki wypłacone od zaległego wynagrodzenia nie podlegają opodatkowaniu.

Oznacza to, że jako pracodawca, dokonujący wypłaty zaległych wynagrodzeń wraz z odsetkami, powinnaś pobrać zaliczkę na podatek dochodowy wyłącznie od kwoty wynagrodzenia. Ponadto należne odsetki nie podlegają oskładkowaniu. Ważnym aspektem jest również, że jeżeli pracodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia, to co do zasady, pracownik na podstawie przepisów kodeksu cywilnego ma możliwość domagać się odsetek za czas opóźnienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi