Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem. Otóż nie jestem płatnikiem VAT. Ostatnio zakupiłem towary ale sprzedawca zamiast faktury wystawił mi paragon fiskalny. Czy mogę go potraktować jak fakturę i zaksięgować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jeśli paragon posiada takie dane jak:

• data wystawienia,
  • kolejny numer, nadany w ramach jednej lub więcej serii, który identyfikuje go w sposób jednoznaczny,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku,
  • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany dla podatku,
  • data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia,
  • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,
  • kwotę należności ogółem

to możesz potraktować go jako uproszczoną fakturę i zaksięgować. Jednak jeśli paragon nie posiada tych danych to musisz zwrócić się do sprzedawcy o wystawienie faktury do paragonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, gdyż paragon jak będzie zawierać wszystkie te dane to można go uznzać za fakturę uproszczoną w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi