Skocz do zawartości
lulek55

Sprzedaż dla osoby prywatnej z Rosji

Rekomendowane odpowiedzi

Mam małą zagwozdkę, bowiem zamówił u mnie towar klient - osoba prywatna - z Rosji. Jak mam to opodatkować, jaka stawka VAT? Normalnie w kraju i dla osób prywatnych z UE stosuję 23% (sprzedaż dla osób prywatnych z innych krajów UE jest sporadyczna i nie przekroczyłem dotąd żadnych limitów). Czy przy sprzedaży do Rosji będzie podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tu mamy do czynienia z eksportem towarów, a więc jeśli posiadasz potwierdzenie wywozu towarów poza granice (SAD bądź w wersji elektronicznej IE-599), to możesz zastosowac stawkę VAT 0%.

Zobacz też omówienie w poniższym artykule:

http://poradnik.wfirma.pl/-eksport-towarow-stawka-vat-a-brak-dokumentow-celnych

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witajcie, odświeżam temat. A co jeśli z jakiegoś powodu nie otrzymam potwierdzenia wywozu? Zamierzam dopiero zacząć sprzedaż towarów za granicę, w tym właśnie do Rosji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli nie otrzymasz w ogóle potwierdzenia wywozu, to trzeba będzie opodatkować sprzedaż stawką 23% VAT.

Warunkiem zastosowania stawki 0% przy eksporcie towarów jest posiadanie przed upływem terminu złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza UE.  W przypadku braku SAD/PZC do tego terminu, nie wykazuje się tej dostawy w ewidencji za ten okres rozliczeniowy ale dopiero w następnym okresie przy zastosowaniu stawki 0%, o ile zdąży się już pozyskać potwierdzenie wywozu. Jeżeli do tego momentu nadal nie będziesz mieć dokumentacji to niestety sprzedaż należy wykazać z naliczeniem 23% VAT.

Część przedsiębiorców, którzy sprzedają dla osób prywatnych, wystawia z góry faktury na 23% a potem po otrzymaniu potwierdzenia wywozu wystawia korektę na na stawkę VAT.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi