Skocz do zawartości
klopotek

samochód żony

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym wprowadzić do firmy auto, które należy do żony i było zakupione przed ślubem. Chciałbym też uniknąć konieczności prowadzenia kilometrówki. Jakie mam opcje żeby móc rozliczać paliwo itp. w firmie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet w sytuacji, gdy pomiędzy żoną a mężem istnieje wspólność majątkowa ale auto zostało zakupione przez żonę przed ślubem to samochód stanowi Jej własność.

Wówczas samochód należy rozliczać w firmie na podstawie kilometrówki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Aby móc wprowadzić auto do ewidencji środków trwałych a tym samym nie musieć prowadzić kilometrówki musiałbyś się stać właścicielem samochodu. Wystarczy że podpiszecie umowę darowizny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodam jeszcze, że darowizna w najbliższej rodzinie jest zwolniona z podatku. Warto pamiętać tylko, że jeśli wartość samochodu przekroczy kwotę 9637 należy darowiznę zgłosić w urzędzie skarbowym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuje bardzo za informację. Mam jeszcze pytanie dotyczące darowizny...... Jak należy zgłosić darowiznę w US? Oświadczeniem? czy jest do tego specjalny formularz? mam na to jakiś czas? Bo jeśli jest taka możliwość to bym podpisał z żoną umowę z datą wsteczną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi