Skocz do zawartości
małgośka

Samochód współwłasność

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prowadzę jednoosobową DG i chciałabym zakupić samochód, który chciałabym wprowadzić do środków trwałych. Moje pytanie brzmi: czy mogę zakupić ten samochód na współwłasność z mężem? Chodzi o obniżenie kosztów ubezpieczenia, jako ze ja nie posiadam żadnych zniżek, a mój mąż owszem. Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli między Panią a mężem istnieje wspólność majątkowa wówczas zakupiony samochód zaliczany jest do majątku wspólnego - oznacza to, że zakupiony samochód należy do każdego z Państwa. Wówczas wartość pojazdu w 100% stanowi wartość początkową środka trwałego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no tak, bo przecież samochód nie może być amortyzowany w dwóch działalnościach. W takiej sytuacji albo mąż pisze Pani oświadczenie, ze nie będzie korzystać z samochodu w swojej działalności wówczas może Pani amortyzować 100% wartości samochodu albo jeżeli mąż także będzie wykorzystywać ten sam pojazd w swojej działalności to konieczne jest ustalenie odpowiedniej proporcji określającej wykorzystywanie samochodu w każdej z działalności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi