Skocz do zawartości
bob_budowniczy

Użyczenie pojazdu, jak rozliczać podatki?

Rekomendowane odpowiedzi

podpisałem umowę użyczenia pojazdu an cele związane z firmą z swoim synem. Jak mam rozliczać wydatki związane z tym samochodem? wrzucać bezpośrednio w koszty?
Dodam że jest to samochód osobowy i obiło mi się o uszy że w ich przypadku istnieje jakaś specjalna procedura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Przepisy formułują wymogi dotyczące prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Powinna być ona prowadzona przez osobę używającą dany pojazd (art. 23 ust 5 uopdf). Oznacza to, że może ją prowadzić zarówno sam przedsiębiorca jak i osoby zatrudnione przez niego. Natomiast ewidencja przebiegu pojazdu na koniec danego miesiąca powinna być potwierdzona podpisem przedsiębiorcy także w przypadku gdy prowadziła ją inna osoba korzystająca w danym okresie z samochodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa również minimalne dane jaki ewidencja przebiegu pojazdów musi zawierać. Jest to:
- nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu;
- numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika (od niej bowiem zależy obowiązująca stawka za 1km);
- opis trasy (skąd – dokąd);
- kolejny numer wpisu;
- datę i cel wyjazdu;
- liczbę faktycznie przejechanych kilometrów;
- stawkę za 1 km przebiegu;
- kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu;
- podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.

Aktualne stawki za 1 km przebiegu pojazdu wynikają z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r (ostatnia zmiana z 2007r) i wynoszą:
-dla samochód o pojemności do 900 cm3 - 0,5214 zł;
-dla samochód o pojemności od 900 cm3 - 0,8358 zł;

Kilometrówka może być prowadzona w formie papierowej jak i elektronicznej. W przypadku tej drugiej przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że na koniec miesiąca powinien sporządzić jej wydruk i złożyć na nim podpis.

Przedsiębiorca dodatkowo powinien wiedzieć, że oprócz ewidencji przebiegu pojazdu należy również dysponować dokumentami potwierdzającymi dokonanie wydatku. Bowiem sama ewidencja nie wystarczy aby wydatek związany z eksploatacją auta nie będącego środkiem trwałym zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu.

Więcej na ten temat przeczyta Pan tutaj: http://poradnik.wfirma.pl/-ewidencja-przebiegu-pojazdu
Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×