Skocz do zawartości
a_wróbelek

deklaracja PIT-2

Rekomendowane odpowiedzi

Prowadzę działalność na KPiR i od 2 dni jestem zatrudniona dodatkowo na etat. W nowej pracy jeszcze nie uzupełniłam wszystkich dokumentów kadrowych. Mam problem z PIT-2, bo tam jest oświadczenie, że nie prowadzi się działalności a ja im nie chciałam nic mówić na ten temat. Co zrobić? Czy muszę zgłosić, że prowadzę działalność? czy zatajenie prawdy może być karalne??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No nic Ci nie grozi wprawdzie za zatajenie prawdy, ale to dla Ciebie niekorzystne. Jeśli w działalności rozliczasz się na zasadach ogólnych to będziesz mieć 2x uwzględnianą kwotę wolną od podatku, co za tym idzie w PIT na koniec roku wyjdzie z pewnością kwota do zapłaty. Musisz sobie przekalkulować co Ci się bardziej opłaca.
Dodam jeszcze, że kwota wolna od podatku może być rozlicza tylko raz, zgodnie z z ustawą o PIT w pierwszej kolejności w ramach działalności gospodarczej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak generalnie to dokumenty powinno się wypełniać zgodnie z prawdą... Ale jak napisała Stoktorka5 - i tak wszystko wyjdzie w praniu, czyli przy złożeniu zeznania rocznego. I jeszcze jedno- tu ma znaczenie forma opodatkowania w działalności, bo jak jesteś na liniowym to nie ma tam kwoty wolnej od podatku a więc na PIT-2 wykazujesz po prostu swojego pracodawcę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi